Ürün sorumluluğu
Product liability
  1. Tez No: 208311
  2. Yazar: OĞUZ SADIK AYDOS
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. LÂLE SİRMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Tezimizin konusunu, tüketicinin korunması bağlamında ?ayıplı ürünlerden doğan sorumluluk? oluşturmaktadır. Son yıllarda meydana gelen teknolojik gelişmeler, ürünlerin yapılarının daha karmaşık bir hâl almalarına, daha tehlikeli bir nitelik taşımalarına neden olmuştur. Bu durum karşısında, ayıplı ürünler nedeniyle meydana gelen zararlara karşı tüketicinin korunması zorunluluğu doğmuştur. Avrupa Topluluklarının (AT) her yerinde aynı uygulamaların geçerli olmasını isteyen AT de, ayıplı ürünler nedeniyle üreticinin kusursuz sorumluluğu esasını benimseyen, 85/374/EEC No'lu ?Ayıplı Ürünlerden Doğan Sorumluluk Direktifini? (Council Directive Concerning Liability for Defective Products) 25 Temmuz 1985 tarihinde yürürlüğe sokmuştur. Bu Direktif, ?Ayıplı Malın Neden Olduğu Zararlardan Sorumluluk Hakkında Yönetmelik? ile Türk Hukukuna aktarılmıştır. Bu nedenle çalışmamız yukarıda bahsi geçen Direktif ve Yönetmelik esas alınarak hazırlanmıştır. Üreticinin ayıplı ürün nedeniyle sorumluluğunun doğması şu koşulların gerçekleşmesine bağlıdır: Birinci koşul olarak, ürün ayıplı olmalıdır. Sorumluluğun ikinci koşulu, Direktif ve Yönetmelikte düzenlenen hukukî menfaatlerin zedelenmesi bir başka ifade ile zararın meydana gelmesidir. Sorumluluğun son koşulu ise ürünün ayıbı ile zarar arasında uygun illiyet bağının olmasıdır. Üreticinin, ayıplı ürün nedeniyle sorumluluğunun doğması için, kusurlu olmasına gerek yoktur. Sorumluluktan kurtulabilmek için üreticiye altı tane savunma imkânı verilmiştir. Bunlardan birini ispatlayan üretici ayıplı ürünün neden olduğu zararlardan sorumlu olmaz. Üreticinin sorumluluğuna ilişkin uyuşmazlıklar, Türk Hukukunda özel bir yargılama sistemi içinde çözüme kavuşturulur. Basit yargılama usûlünün uygulandığı bu sistem özel mahkemelerce yerine getirilir. Üreticinin sorumluluğunu kaldıran veya sınırlayan anlaşmalar geçersizdir. Ayrıca, üreticinin sorumluluğuna ilişkin bu özel düzenleme, sorumluluğu doğuran diğer nedenlerin ortadan kalkmasına neden olmaz. Tam aksine, zarar gören kendisi için daha elverişli olduğu kanaatine varırsa, sözleşmeye veya haksız fiile dayanarak da taleplerini ileri sürebilir. 1 Yukarıdaki konuları içeren tezimizde, Türk Hukuku esas olmak üzere, özellikle AT Hukuku ve ayrıca Alman Hukuku, İngiliz Hukuku ve Amerikan Hukuku ile karşılaştırmalı olarak incelemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is about the liability for defective products in order to protect the consumers. As a result of the development of the technology during the last years, the structures of the products themselves have became more dangerous. Concerning this, it has been necessary to protect the consumers from the damages caused by defective products. The European Community, which wants the same applicants to be in effect in every place of the EC, in 25 July 1985 has put into effect the Council Directive number 85/374/EEC Concerning Liability for Defective Products which treats the principle of strict liability of the producer for defective products. The above Directive has been transferred to the Turkish Law by the ?By-Law Concerning the Liability for the Damages Caused by Defective Products?. Is because of this that our study has been prepared taking evidence the mentioned Directive and By-Law. The rise of the liability of the producer for defective products is related to the following conditions: At first, the product must be defective. The second condition of the liability is the damage of the legal benefits regulated by the Directive and the By ? Law or with another definition the rise of the damage. The last condition of the liability is the appropriate causality between the defect of the product and the damage. There?s no need for the fault of the producer. There are six possibilities of defense for the producer to escape from liability. The producer who succeeds in proving one of these is not responsible for the damages caused by the defective product. The disagreements concerning the liability of the producer are being chosen due to a special procedure system of the Turkish Law. The agreements establishing the removement or the limitation of the liability of the producer have no effect. Beside this, a special regulation concerning the liability of the producer does not cause the removement of the other causes, which establish the liability. On the contrary, if the harmed person is of the opinion that this will be more convenient for him, he can present his demands due to the contract or to the act of injustice. 1 Our thesis which contents the above subjects has been prepared considering principally the Turkish Law, especially EC Law and besides them German, English and American Law in a comparative way.