Deniz alacaklarına karşı sorumluluğun sınırlanması hakkında 1976 tarihli londra konvansiyonu'nun Türkiye tarafından tasdik edilmesinin hukuki sonuçları
Legal effects of Turkey's ratification of convention on limitation of liability for maritime claims, 1976
  1. Tez No: 217881
  2. Yazar: ÖZLEM SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FEHMİ ÜLGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünya çapında yaşanan yüksek enflasyonun deniz alacaklarına ilişkin sorumluluk sınırlarını çok düşük kılması, gerek malvarlığı gerek can zararlarının tazmini konusunda alacaklıların büyük zararlara uğramalarına neden olurken; diğer yandan, sorumluluk meblağının tonilato başına belli miktar ile hesaplanması yüksek tonajlı gemiler için sorumluluğu yüksek meblağlara taşımaktaydı. Mali sorumluluk sigortalarının primlerini yükselterek deniz ticaretinin gelişmesini engelleyen bu durumun düzeltilmesi, çeşitli alanlarda kabul edilen konvansiyonların getirdiği yeniliklere uyum sağlanması gibi nedenlerden ötürü sorumluluğun sınırlanması alanında yeni bir uluslararası konvansiyonun kabul edilmesi ihtiyacı doğmuştur.Bu ihtiyacı karşılamak üzere ?Deniz Alacaklarına Karşı Sorumluluğun Sınırlanması Hakkında 1976 tarihli Konvansiyon? kabul edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde uluslararası hukukta deniz alacaklarına karşı sorumluluğun sınırlandırılmasına ilişkin kabul edilmiş konvansiyonlardan kısaca bahsedilirken, 1976 Londra Konvansiyonu ve bu konvansiyonu değiştiren 1996 Protokolü inceleme konumuz açısından taşıdığı önem nedeniyle detaylı olarak incelenmiş ve bu kapsamda deniz alacaklarına karşı sorumluluğu sınırlama hakkı ile bu hakkın sınırları ve konvansiyonun uygulama alanı ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'nin 1976 Londra Konvansiyonu'na taraf oluş süreci ve Türk Hukukunun mevcut düzenlemeleri ile konvansiyon hükümleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Son olarak Türk Ticaret Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalarda konvansiyon hükümlerinin nasıl yerine getirildiği ve konvansiyonun uygulama alanının belirlenmesi açısından yapılan değişikliklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to high inflation all around the world, limits of liability became inadequate in order to recover the losses of aggrieved claimants and gave harm to the compensation of both loss of life and injury and property claims. On the other hand, calculating system of limits of liability by a certain amount per tonnage was carrying the liability to high amounts for high tonnage ships. By some reasons, like improving the state that hinders the progress of maritime commerce by raising the insurance premiums and like adapting the developments that some conventions bring out, a necessity for acceptance of a new convention on limitation of liability was arisen.To answer this necessity ?Convention on Limitation of Liability for Maritime Claims, 1976? is accepted. The first part of the study briefly deals with the previous conventions accepted on limitation where the last convention on limitation of liability for maritime claims which is 1976 London Convention and 1996 Protocol to amend 1976 Convention are studied deeply as the right to limit liability for maritime claims and its limits and scope of application of the convention. The second part of the study comparatively deals with the regulations of Turkish Law and 1976 London Convention. Finally the study on the amendment of the existent regulations due to the effect of Turkey?s being a state party on Turkish Maritime Law, is exposed.