Türk hukukunda karşılıksız çek
Bounced cheque in Turkish law
- Tez No: 208313
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bugünkü ticari hayatımızda çek, nakdi tediye olmaksızın yapılan ödemelerde kullanılan vasıtaların en önemlisi durumundadır. Ayrıca bir ödeme aracı olarak çek, sürat ve güven özelligiyle büyük isleve sahiptir. Çekin bu niteligini sarsacak konulardan en önemlisi çekin karsılıksız çıkması nedeniyle ödenmemesi halidir. Çekin ticari hayatta üstlendigi islevleri yerine getirebilmesi, çeke olan kamu güveninin saglanması ve korunması için ?karsılıksız çek?in etkili yatırımlara baglanması gerekmektedir. Türk Hukukunda karsılıksız çeke iliskin temel düzenlemeler, 6762 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda ve 3167 sayılı ?Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun?da yer almaktadır. TTK'nun 695. maddesi uyarınca karsılıksızlıgın, üzerine çek keside edilen hesapta çekin ibrazı anında çek bedelini ödemeye yetecek oranda bir nakit ya da kredinin bulunmaması halinde gündeme gelecegi söylenebilir. Çekin hangi biçimde ve saikle olursa olsun muhatap tarafından ödendigi tüm olasılıklarda hamil açısından karsılıksız çekten söz edilemez. Bir çekin karsılıksız çıkması durumunda hamil, kendisinden önce gelen cirantalara, lehtara, kesideciye ve varsa avalistlere karsı müracaat hakkını kullanabilir. Müracaat borçluları hamile karsı müstereken ve müteselsilen sorumludur. Müracaat hakkını kullanan hamil, TTK'nun 722. maddesi uyarınca, çekin ödenmemis olan bedelini, ibraz gününden itibaren %10 faizini, çekin ödenmemesi nedeniyle yaptıgı masrafları (protesto veya buna muadil tespit masrafları) ve çek bedelinin ?3 'nü asmamak üzere komisyon ücretini talep edebilir. Hamil, TTK madde 722'de belirtilen bu 2 kalemlerin yanı sıra, TTK madde 695 uyarınca çekin karsılıksız kalan kısmının %5'i tutarında çek tazminatının ödenmesini isteyebilir. Çek tazminatına ek olarak hamil ayrıca, çekin ödenmemesi nedeniyle ugradıgı ve TTK'nun 722. maddesi uyarınca isteyebilecegi temerrüt faizi ile karsılanamayan zararlarının da tazminini isteyebilir. Ancak hamil, çek bedelinin %5' ini ve ugradıgı zararları sadece kesideciden talep edebilir. Karsılıksız çıkan çeke iliskin olarak TTK 722. madde kapsamında ödeme yapan bir müracaat borçlusunun diger müracaat borçlularına basvurusu ise, TTK madde 730/1/13 uyarınca poliçeye iliskin TTK'nun 638. maddesine atıf yapılarak düzenlenmistir. Çek hamili müracaat hakkını kaybederse, kambiyo hukukuna özgü sebepsiz zenginlesme davasına basvurabilecegi gibi, taraf olmak kaydıyla temel borç iliskisine dayanarak tahsil davası da açabilir. Müracaat hakkının kaybedilmesi durumunda çek açısından gündeme gelebilecek bir diger olasılık ise karsılıgın devridir. Türk Hukukunda karsılıksız çeke iliskin cezai yaptırımlar ise, 3167 sayılı ?Çekle Ödemelerin Düzenlenmesi ve Çek Hamillerinin Korunması Hakkında Kanun?da yer almaktadır. 3167 sayılı Çek Kanunu'nda karsılıksız çek keside etme suçu sikayete tabi bagımsız bir suç olarak düzenlenmistir. ÇK'nun 16. maddesi uyarınca, karsılıksız çek keside etme suçu için öngörülen ceza ilk defasında çek bedeli tutarı kadar agır para cezasıdır. Bu ceza seksen milyar liradan fazla olamaz. Suçun tekerrür etmesi halinde, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir. Ayrıca ÇK. madde 16/3 uyarınca, mahkeme islenen suçun niteligine göre 1 yıl ile 5 yıl arasında belirleyecegi süre için hesap sahiplerinin ve yetkili temsilcilerin çek hesabı açtırmalarının yasaklanmasına karar verir. Tüm bu yaptırımların yanı sıra, ÇK'nun 7. maddesi uyarınca keside ettigi bir çek karsılıksız kalan hesap sahibi muhatap bankanın yapacagı ihtar üzerine kendisine ait bütün çek defterlerini aldıgı bankalara iade etmekle yükümlü tutulmustur.
Özet (Çeviri)
In today?s commercial life, cheque is the most important instrument used for the payments without requiring monetary overdue payments. Additionally, as a payment instrument, cheque it self has a significant function with its quickness and confidence characteristics. One of the most important cases that breaks these characteristics of the cheque is its nonpayment because of its bounced condition. In order that the cheque may meet its functions in the commercial life, may provide and protect its confidence ?bounced cheque? should be bound to effective investments. In Turkish Law, basic arrangements pertaining to the bounced cheque are to be found in Turkish Commercial Code numbered 6762 and in the Code numbered 3167 related to ?Arrangement for Payments by cheque and Protection of its Holders?. It may be said that, in compliance with the article numbered 695 of Turkish Commercial Code, the case of nonpayment of the cheque may come to order in case that the bank account to which the cheque is drawn has not enough cash money or credit to pay the cheque amount on the presentment date. If the cheque is paid under whatever conditions and motives, bounced cheque shall not be spoken to the question for the holder of the cheque. In case that a cheque is to be found as an bounced cheque, the holder may use his right of appeal against former endorsers, favorable party, notifying party and avalists if any. Appeal debtors are responsible for the holder of the cheque collectively and successively. In compliance with the article numbered 722 of Turkish Commercial Code, the holder using his appeal right may demand the nonpayment amount of the cheque, its 10% of interest rate beginning from the presentment date, his expenses because of the nonpayment of the cheque (notice of protest or determination expenses) and commission fee not more than 3% of the cheque amount. The holder, in addition to these mentioned in the article numbered 722 of Turkish Commercial Code, may demand the payment of the cheque compensation out of 5% of the nonpayment amount of the cheque in compliance with the article numbered 2 695 of Turkish Commercial Code. In compliance with the article numbered 722 of Turkish Commercial Code, besides cheque compensation, the holder may also demand default interest and the compensation of the damages which cannot be met by the default interest. However, the holder may demand 5%'of the cheque amount and his losses only from the notifying party. Application of one appeal debtor who made his payment in compliance with the article numbered 722 of Turkish Commercial Code related to the bounced cheque has been arranged in compliance with the article numbered 730/1/13 of Turkish Commercial Code related to the policy by referring the article numbered 638 of Turkish Commercial Code. In case that the holder of the cheque loses his appeal right, he may apply to the law suit of unjust enrichment unique to the law on bills of exchange and he also may open a collecting depending on basic dept relation. In case that he loses his appeal right, another possibility is to transfer the amount of the cheque. In Turkish Law, penal sanctions pertaining to the bounced cheque are to be found in the code numbered 3167 related to ?Arrangement for Payments by cheque and Protection of its Holders?. In the Cheque Code numbered 3167, the crime of drawing a bounced cheque has been arranged as a substantive crime dependent on the points of claim. In compliance with the article numbered 16 of the Cheque Code, the offence for the first time for drawing a bounced cheque is a heavy fine out of the bounced cheque amount. this offence cannot be more than eighty billion liras. In case that the crime is recurred, a jail sentence is drawn from 1 year to 5 years. Additionally, in compliance with the article numbered 16/3 of the Cheque Code, the law court shall decide the prohibition of opening the cheque account for the account owners and its authorized representatives in respect of the nature of the offence for 1 year to 5 years. In addition to all these sanctions, in compliance with the article numbered 7 of the Cheque Code, the owner of the account whose cheque is to be found as a bounced cheque shall be bound to give back all cheque books to the respondent bank following its admonition.