Siyasal parti haberlerinde 'Tarafsızlık' kavramı
The concept of 'Neutrality' in political parties news
- Tez No: 208318
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ÇAPLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalısmada siyasal parti haberlerinin olusturulmasında rol oynayan iki aktörün, haber kaynakları ile muhabirlerin profesyonel gazetecilik ideolojisinin ilkelerinden biri olan `tarafsızlık'ı nasıl kavramsallastırdıkları arastırılmıstır. Bunun yanı sıra medyanın yapısal yanlılıgında rol oynayan etkenlerden medyanın siyasal yasam içindeki rolü, mülkiyet yapısı ve haber üretim süreci konularında sözkonusu aktörlerin düsünceleri ögrenilmeye çalısılmıstır. Çalısma kapsamında yaygın ulusal medyada yer alan gazetelerin siyasal parti muhabirleriyle ve dört büyük siyasal partinin temsilcileriyle derinlemesine görüsmeler yapılmıstır. lk bölümde çogulcu liberal yaklasımın ve elestirel yaklasımların medyanın siyasal yasam içindeki rolüne ve tarafsızlık kavramına bakısları anlatılmıstır. Yapılan görüsmelerin sonucunda siyasal parti temsilcileri ile muhabirlerin tarafsızlıgı nasıl tanımladıkları ise ikinci bölümde ortaya konmaya çalısılmıstır. Tarafsızlık sözcügünün birden çok kavramı (partizanlık yapmamak, özdeslesmemek, çıkar iliskisi kurmamak, nesnellik, dengelilik, çarpıtmamak, kamu yararını gözetmek) karsılamak için kullanılmasının yarattıgı karmasanın muhabirleri elestirilerden korudugu bulgulanmıstır. Görüsülen kisiler tarafsızlıgı ve medyanın isleyisini çogulcu liberal yaklasım içinden tanımlamıslardır. Muhabirler `biz' olarak tanımladıkları kamudan ve üzerinde oydasıldıgını düsündükleri toplumsal bir deger sisteminden yana olmayı görev saymaktadırlar. Bazı muhabirler dilin deger yargılarıyla yüklü oldugunu kabul etmekle birlikte, olayları belirli bir ideolojiyi destekleyecek anlamlar içinde insa ettigini düsünmemektedirler. Muhabirler, profesyonel gazetecilik ideolojisine baglı kalarak kamusal görevlerini yerine getirebileceklerine inanmaktadırlar. Bu ideolojinin belirledigi haber degeri ölçütleri uyarınca iktidar sahiplerine daha fazla yer vermeyi; tarafsızlık adına ise iktidar sahiplerinin sözlerini, dolayısıyla tanımlamalarını aktarmayı olagan karsılamaktadırlar. Böylece, kendisi de bu toplumsal iliskiler içinde bir iktidar sahibi olan medya, profesyonel gazetecilik ideolojisine baglı kalarak kamudan yana yayın yaptıgını düsünen çalısanları aracılıgıyla, hem kendi iktidarını hem de mevcut esitliksizci toplumsal iliski biçimlerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the conceptualization of one of the professional journalistic ideology?s code, `neutrality in news? by politicians and journalists. Additionally we tried to find out the opinions of these actors on some of the structural bias? agents: role of the media in political life, media?s ownership and process of the news making. We interviewed the political journalists of mainstream national newspapers and representatives of four major political parties. In the first chapter, we discover the view points of pluralist liberal and critical perspectives on the role of the media in political life and on the concept of neutrality. In the second chapter, we try to understand how journalists and representatives of political parties define neutrality. We found out that they used this word for expressing several concepts and that confusion of concept protects the journalists from criticism. Interviewees define the neutrality and the working of media in pluralist liberal perspective. Some journalists affirm that language is not value-free, but they don?t think that language constructs facts in a certain ideology. Journalists believe that they can accomplish their public mission by devoting themselves to the professional journalistic ideology. They think that it is normal to give more place in the news to owners of power according to the news values, and to cite their words following the code of neutrality. Thus media, who accumulate power in the current inequitable social relations, guard their own power and these social relations through journalists who think that they take the public?s side.