Margins of the image: Framing and deframing in the graphic novel and the film V for Vendetta
İmgenin sınırları: Grafik roman ve film V for Vendetta'da çerçeveleme ve çerçeveden-çıkarma
  1. Tez No: 208319
  2. Yazar: AYDA SEVİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, grafik roman ve film uyarlaması V for Vendetta'yı çerçeveleme ve çerçevedençıkarma kavramları açısından incelemektedir. Kuramsal çerçeve temel olarak Pascal Bonitzer, Gilles Deleuze ve Jacques Derrida'nın düsüncelerine dayanmaktadır. Hem grafik roman, hem de film V for Vendetta'nın kültürel olarak çerçeveden-çıkarıcı metinler olduğu, ve hedef kitlelerinin belirli siyasi çerçeveler ve çerçevelemelere karsı zaten duymakta olduğu tepkiyi daha da tetiklemekte olduğu savunulmaktadır. Bunun sonucunda ise, iki metnin dünya çapında bir ?direnis sembolu? olarak algılanan tek bir metine dönüstüğü öne sürülmekte ve örneklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an analysis of the graphic novel and its film adaptation V for Vendetta in terms of the concepts of framing and deframing. The theoretical framework is mainly derived from the reflections of Pascal Bonitzer, Gilles Deleuze, and Jacques Derrida. It is contended in this study that both the graphic novel and the film V for Vendetta are culturally deframing texts in different ways, and that they trigger the audiences? already present reactions towards certain political frames and framings. As a result, it is argued and exemplified that both of the texts have become one single text, perceived as a ?symbol of resistance? throughout the world.