Nurtured by nature: An ecofeminist reading of Delia Owens' Where the Crawdads Sing
Doğanın yetiştirdiği: Delia Owens'ın Where the Crawdads Sing adlı romanının ekofeminist okuması
- Tez No: 835990
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSEN GÖKÇEN ULUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İlk insanlardan günümüze kadar, kadınlar ve doğa, benzer özellikleri nedeniyle derin bir bağa sahiptirler. Hayat verme ve besleme gibi benzerlikleri, kadınların ve doğayı Paleolitik ve Neolitik toplumlarda genellikle sırasıyla“Magna Mater”ve“Anne Tanrıça”olarak adlandırılan kutsal varlıklar olarak görülmesine neden olmuştur. Ancak bu bağ, özellikle ataerkil toplumların yükselmesiyle birlikte sömürülmelerine yol açmıştır. Ekofeminizm, feminizm ve ekolojiyi birleştirerek ortaya çıkan bir hareket olarak, bu sömürüye karşı bilinçlenmeyi amaçlar. Ekofeminizm hareketi, patriarkal bir toplumun baskısına dikkat çekmeyi ve eşitlikçi, baskısız, sürdürülebilir bir yaşamı yüksek refahla yaşamayı hedefler. Ekofeminist düşünce, patriarkal kapitalizme karşı radikal bir eleştiridir çünkü ekofeministler, tüm hiyerarşilerin ve sömürgeci ideolojilerin temelinde yatan Batı'ya ait ikili karşıtlıkları sorgularlar. Bu tez, Delia Owens'ın Where the Crawdads Sing adlı romanının, özellikle Paleolitik Magna Mater imgesinde alternatif bir birlik sunularak bu ikiliklere nasıl meydan okunduğunu gösterecektir. Magna Mater, ışık ve karanlık, yaşam ve ölüm, iyi ve kötü arasındaki karşıtlıkları sürekli bir döngü içinde kapsarken, yalnızca insanlara hizmet etmek amacıyla yaratılan Toprak Ana, özellikle bu türün erkeklerinin hayal ürünü olarak oluşturuldu. Bu çalışmayı yaparken, Carolyn Merchant, Vandana Shiva ve Val Plumwood gibi çeşitli ekofeministlerin görüşlerine başvurulmuş; özellikle Catherine M. Roach'ın iyi anne ve kötü anne ikiliğini, doğanın besleyici ve yıkıcı özellikleri çerçevesinde tartışması tez içindeki analizlere önemli katkı sağlamıştır. Bu tez; Ana Tanrıça'nın bölünmemiş imgesi olan Magna Mater'in, Where the Crawdads Sing adlı eserdeki bataklık ve sazın sürekliliğinde, yaşam ve ölümde, ışık ve karanlıkta, gündüz ve gece içinde nasıl ortaya çıktığını inceleyerek başkaldıran kadınları ve vahşi doğayı çeperlere ve yokluğa sürgün eden ikili karşıtlıklara dayalı mevcut ataerkil normlara ekofeminist bir alternatif sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
From the first humans to the present day, women and nature have a deep bond because of their similar characteristics. Although their similarities of giving life and nurturing caused women and nature to be seen as sacred entities often referred to as“Great Mother”and“Mother Goddess”respectively in Paleolithic and Neolithic societies, this bond has also led to their exploitation especially with the rise of patriarchy. Ecofeminism as a movement, which emerged from the merging and development of feminism and ecology, attempts to raise consciousness against this exploitation. The ecofeminism movement aims to raise awareness of the oppression of a patriarchal society and lead an egalitarian, oppression-free, sustainable life with high prosperity. Ecofeminist thought is a radical critique of patriarchal capitalism because ecofeminists challenge Western binary oppositions, which lie at the root of all hierarchies and exploitative ideologies. This thesis will demonstrate how Delia Owens's novel Where the Crawdads Sing challenges these dichotomies especially by offering an alternative unity in the Paleolithic image of the Great Mother, whose wholeness was divided in the Neolithic image of the Earth Mother. Whereas the Great Mother encompasses oppositions between light and dark, life and death, good and bad in a continuing cyclicity, the Earth Mother, whose sole purpose is to serve humans, was created in the image of men. While making this analysis, the views of various ecofeminists such as Carolyn Merchant, Vandana Shiva, and Val Plumwood have been referred to; especially Catherine M. Roach's references to the binary opposition of good mother and bad mother has helped analyze nature's nurturing and destructive features. In examining and analyzing the undivided image of the Great Mother as it is manifested in Where the Crawdads Sing in the continuity of the marsh and swamp, life and death, light and dark, day and night, this thesis aims to provide an ecofeminist alternative to the existing patriarchal norms based on binary oppositions that exile disobedient women such as the protagonist Kya and wild nature to margins and non-existence.