Tarih ve arkeoloji belgesellerinde görsel belge sorunu ve popülerleşme eğilimleri
The visiual documentation problem of history and archeology documentaries and their gain of popularity
- Tez No: 208320
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİLAY ÇELENK ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, İletişim Bilimleri, Archeology, History, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın başında yapılan araştırmalar, özellikle prehistorik dönemleri konu alan tarih ve arkeoloji belgesellerinin yapımında karşılaşılan görsel belge sorunları üzerine odaklanmıştır. Fakat bu araştırmaların sonucunda, görsel belge sorunları ve bu sorunlara bulunan çözümlerin, belgesellerin popülerleşme eğilimlerini ne denli etkilediği anlaşılmıştır. Bu nedenle, söz konusu belgesellerde yaşanan görsel belge sorunu, bu soruna bulunan çözümler ve bu çözümlerin belgesellerin popülerleşme eğilimlerine katkısını anlamak ve bu duruma eleştirel bir bakış getirmek, bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmada, otuz yıl arayla çekilmiş iki belgesel filmin, görsel belge sorununu ortadan kaldırmak amacıyla, başvurduğu çözümler üzerinden, geçen otuz yılda tarih ve arkeoloji belgesellerinde gözle görülür hale gelen içeriksel ve biçimsel farklılıkların, izleyicilerin belgesel sinemaya bakış açısını değiştirdiğine dikkat çekilmiştir. Bu incelemelerin sonucunda, tarih ve arkeoloji belgesellerinde karşılaşılan görsel belge sorununa getirilen çözümlerin, bu belgesellerin hızlanan popülerleşme eğilimlerine önemli katkılarda bulunduğu görüşüne varılmıştır. Bu konuya, yaşanan teknolojik gelişmelerin birçok alanda olduğu gibi sinema alanında da yapılabileceklerin sınırlarını zorlamaya devam etmesi şeklinde de bakılabilir. Bu çerçevede sinema alanında teknik olanakların gelişmesi en mahrem olanın bile gözler önüne serilmesini beraberinde getirdi. Bu gelişmelerden belgeseller de payını aldı. Sadece tarihi belgeler, 114 tanıklar, eserlerin veya bir olayın görsel anlatımı belgesel yönetmenine yetmemeye; izleyiciyi de tatmin etmemeye başladı. Yaşanan savaşların bile canlı yayında dakika dakika izleyiciye sunulduğu bu yeniçağ, belgeseli de yeni bir yapılanmanın içine itti. Böylece izleyici geleneksel belgesel pratiklerinin dışında, azami seviyede zihinsel aktivitede bulunarak, artı bir çaba sarf etmeden gerçekleri bir film gibi izleyebileceği yeni bir belgesel dünyası ile tanıştı. Artık geçmişte de yaşanmış olsa, bir savaşı sadece anlatmak yetmiyor, insanlara belgeselleri izletebilmek için, bu savaşların gerçekmiş izlenimi verecek şekilde yeniden yaşatılması gerekiyordu. Bunun sonucu olarak da, belgeselin bu yeni dünyasında tanıkların yerini show dünyasının ünlüleri, tarihi belgelerin yerini grafik ve animasyonlar aldı. Bu durum, günümüzde, yıldız (star) oyuncu kadrolarına sahip, büyük bütçeli, aşk, şiddet, ihtiras gibi izleyicinin içindeki dürtülere hitap eden duyguların kışkırtıldığı, Hollywood filmlerine benzeyen belgesel filmlerin karşımıza çıkmaya başlaması ile de açıklanabilmektedir. Söz konusu ?belgeseller?, işledikleri konuları, röportaj teknikleri kullanmaları ve kısmen de olsa bilim adamlarının danışmanlıklarına başvurmaları sayesinde, belgesel filmlerin belli özelliklerini taşımaktadırlar. Oysa anlatımlarında dramatizasyonlardan, profesyonel oyunculardan yararlanmaları, kullanılabilir durumda olsa bile, konunun geçtiği gerçek mekanlar yerine dijital yöntemlerle yeniden yarattıkları mekanları seçmeleri ve bilgilendirme yerine ?bilgilence?nin tercih edilmesiyle de bu türden ayrı bir noktada durmaktadır. 115 Tüm bunlar göz önüne alındığında, söz konusu belgeselleri için, her ne kadar uluslar arası alanda ve Türkiye'de kurmaca belgesel tanımı kullanılıyor olsa da, yurdumuzda, Hititler belgeselinde de karşılaştığımız gibi, bu tanımlama yaygınlık kazanamamıştır. Bu sebeple, bahsi geçen belgesellerin, gerek görsel belge sorununa bulunan çözümlerin kullanım yolları, gerekse popülerleşme yolunda geçirdikleri biçimsel ve içeriksel dönüşüm süreci sonucu, bilindiği anlamda belgesel olarak adlandırılamayacağı, bu tür filmler için yeni bir tanımlama yapılması veya kurmaca belgesel tanımının kullanımının ülkemizde de yaygınlaştırılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The researches done at the begining of this study, were focused on the visiual documentation problems of history and archeology documentaries. But at the end of these researches, it could be seen, how much the practices used to solve this problem, effect the tendencies to popularity of these documentaries. Because of that, the intent of this study is to analyse the supplements of these visiual documentation problems, their solutions and how these issues effect their tendencies to popularity with a critical attitude. By analising two documentaries, shot thirty years of interval, this study tries to show, the change of content and form of history and archeology documentaries, that the visiual documentation problems, the practices that are often used to solve them and their tendencies to popularity, has changed, the audiences point of view about documentaries, in these last thirty years. At the end of this research, it can be said that the practices used to solve the visual documentation problems of history and archeology documentaries, fasten their tendencies to popularity. An other point of view is that, like in most of the areas, the technical developments in the documentary practice, continiue to force the limits of what can be done. In that case, it can be said that with the development of technological opportunities in the documentary practice, came along the presentation of the most the intimate. With that, the historical documents, witnesses or the visiual narrating of what happened in the past started to be insufficient for the director and it could not satisfact the audience either. In a 117 time where battles can be watched live, documentary films were forced to reconstruct themselves. So the audience met a new kind of documentary film, by witch they could watch the historical reality, without any kind of mental activity, just as easy like watching a movie. Just telling the story of a battle was not enough anymore. In order to be watched, the battles had to come to life in a very realistic way. As a result, the witnesses of a documentary were replaced by film stars, just like the documents which were replaced by graphic and animation practices. This situation can be explained, by the increasing number of documentaries that reminds us of Hollywood films. Films, full of casts with film stars big budgets and emotions like love, hate and passion; emotions, which call out to the most basic impulsions of the humankind. Even though this ?documentaries? use the same topics, interview techniques and advisors as the documentaries we are used to, the usage of dramatisations, proffessional actors, the digitally animated sites, eventhough the original ones can be used, and the preference of infotainment to information causes the main difference between them. According to these differences, a new defifnition, fictional documentary is used in the world and in Turkey. But just like it can be seen in the case of the Hittites film, the use of this description has not expanded enough. Because of the practices these films use for their visual documentation problem, the transformation of their content and form, at the same time with their gain of popularity, it must be said that it is hard to define these films as documentary films. The solution this study can bring to this problem is either 118 to redifine them or to expand the use of the term fictional documetary in Turkey.