Medeni Usul ve İcra İflas Hukukunda yedieminlik
Custody in the Civil Procedure Law and the Law of Enforcement of debts and bankruptcy
- Tez No: 208325
- Danışmanlar: PROF.DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
Medeni Usul ve cra flas Hukukunda Yedieminlik? isimli bu incelememizde, kanunen yetkili kılınan bir merci tarafından, muhafazası için bir kisiye (yediemine) mal tevdii ile meydana getirilen yedieminligin, tarafların özgür iradeleri ile kurdukları sözlesmeyle meydana getirilen yedieminlikten hukuken farklı oldugunu ve farklı hukuki sonuçlar dogurdugunu tespit ettik. nceleme konumuzu, kendisine kanunen yetkili kılınan kisi tarafından verilen muhafaza görevini yerine getiren yedieminler olusturdugundan, anılan iki yedieminligi birbirinden ayırmak üzere, ilkine ?kamu hukuku iliskileri doguran yedieminlik?, ikincisine de ?akdi yedieminlik? dedik. Tezde, söz konusu yedieminligin, icra iflas hukuku ve medeni usul hukukundaki görünümleri ve mümkün oldugunca diger hukuk dallarındaki düzenlemeleri belirlenmis ve bu yedieminliklerin ortak özellikleri, bu anlamda, yedieminde aranan nitelikler, yediemini atamaya yetkili makam ve yedieminin atanması tespit olunmus; ayrıca ngiliz ve ABD hukuklarında, Türk hukukundaki yedieminlik müessesesini yerine getirdigi islevleri yerine getiren müesseseler karsılastırmalı olarak incelenmistir. Yedieminlikte sorumluluk kısmında ise, hukuki ve cezai sorumlulugu inceledik. Yediemin, kendisine yetkili bir kisi tarafından tevdi edilen görevi kabul etmesine (zorunlu yedieminlik hallerinde görevin tevdi edilmesine) ragmen, anılan görevi hiç veya geregi gibi yapmaz ise, sorumlulugu kanuni bir görevin ihlali nedeniyledir. Bu halde, ayrıca bir kanuni düzenleme bulunmadıgı hallerde haksız fiil hükümleri uygulanacagı için, burada da haksız fiil hükümleri uygulanacaktır. K uyarınca haczedilerek yediemine teslim edilen malların, icra dairesince istenilmesine ragmen, yediemin tarafından, kendisine teslim edildigi hali ile iade edilememesi halindeki hukuki sorumluluk ise, K m. 358'de düzenlenmistir. ncelememizin cezai sorumluluk kısmında, yedieminlerin ve yedieminleri atayan makam veya kisilerin cezai sorumlulugu incelenmis ve sonuç kısmında ise, ulasılan sonuçların genel bir degerlendirmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this thesis named ?Custody in the Civil Procedure Law and the Law of Enforcement of Debts and Bankruptcy?, we determine that the custody constituted by the legally competent authority by means of delivering the property for keeping it to someone, is lawfully different from the custody constituted by the contract concluded by the free will of the parties, and that the former causes to rise the different legal conclusions from the latter. Because our main research subject is the issue of custodians who carry out the charge of keeping the property, which is given by the competent authority, we call the former as ?custody which brings about the public law relations? and the latter as ?conventional custody?, in order to distinguish them from each other. In the thesis, we determined that the types of above mentioned custody in the civil procedure law and the law of enforcement of debts and bankruptcy and as possible as in the other law braches, and the common characteristics of the custodies; and that the institutions in the English and USA law which perform the function carried out by custodians in our law. In the section of liability in custody, we examined legal and criminal liability. Because the provisions for the torts are applied in the cases that there is no arrangement in any code, provisions for the torts are also applied in the cases of legal liability of the custodians. We also examined criminal liability of custodian and of person applying custodian.