Medeni Usul ve İcra İflas Hukukunda takas
Permutation in Civil Procedure Law and Enforcement-Bankrupt Law
- Tez No: 330318
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez ile takasın medeni usul ve icra-iflas hukukunda nasıl kullanılacağının ve sonuçlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Takasın maddi hukuk açısından incelemesi yapıldıktan sonra, medeni usul ve icra iflas hukuku açısından takas hakkının kullanılması irdelenmiştir. Takasın derdest davada ve karşılık dava olarak ileri sürülmesinin sonuçları incelenmiştir. Tahkimde ise hakem heyetinin aldığı kararlar ile mahkemenin almış olduğu kararların takas edilmesinin çok sınırlı şekilde mümkün olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca Milletlerarası Tahkim ve Unidroit Prensiplerinde takas ve değişiklikler irdelenmiştir. İcra hukuk açısından, takasın haciz yolarına göre nasıl ileri sürülebileceği ve sonuçları ortaya konulmuştur. Özellikle bankaların ve finans kuruluşlarına 3. kişilerce İİK. m.89/1'e göre gönderilen haciz ihbarnamelerinde, bu kuruluşların 3. kişi borçlusu ile sözleşmesel ilişkileri de göz önüne alınarak hukuki durum göz önüne serilmiştir. İflas hukuk açısından da kanunla getirilen takas sınırlamaları ve iflas masası ile müflisin alacaklıları ve borçluları arasındaki ilişki, daha sonra iflas masasının alacaklısı olan kişilerin ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research work that how we can use permutation in civil procedure, enforcement- bankrupt law and analysis of results of it. After make a study permutation for the purposes of substantive law, explicate use of right of set off in civil procedure law and enforcement-bankrupt law. Thesis result of reduce of permutation in pending action and as a cross action. İn arbitration, come to the conclusion that swap of determination rendered by arbitrators and court decision could be but must be limited. Also explicate permutration and changes in İnternational Arbitration and Unidroit Principles. İn terms of enforcement law, how we can assert permutration at different kind of attachment procedure and results after assert permutration. Especially, educe legal situation that consider the facts of agremeent between bank or financial enterprise and third person debtor, after letter of attachment that equitable from İİK. m. 89/1 which send by third person to banks and financial enterprise. İn terms of bankrupt law, thesis that limitation that brought by law and relationship between bankrupt?s estate and bankrupt's debtee and debtor and then debtee of bankrupt?s estate.