İcra ve iflas hukukunda mal beyanı ve mal beyanından kaynaklanan suçlar
Declaration of property in debt enforcement and bankruptcy law and crimes resulted from declaration of property
  1. Tez No: 279152
  2. Yazar: ENGİN ATAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İcra ve İflas Hukukunun diğer adı cebri icra hukukudur. Cebri icra, borçlunun borcunu zamanında ve kendiliğinden ödememesi halinde alacaklının alacağını, cebri icra organlarına başvurarak devletin kuvvetinin yardımı ile elde etmesini ifade etmektedir.Günümüzde alacaklının, alacağını tahsil edebilmesi için borçlu üzerinde zor kullanması yasaklanmıştır. Buna karşılık kanun koyucu, devlete veya alacaklısına karşı yükümlülüklerini zamanında ve kendiliğinden yerine getirmeyen borçlular için, alacaklının talebi üzerine zor kullanma yetkisi tanımıştır. Bu şekilde ceza kanunları dışında yükümlülüğünü yerine getirmeyen borçlular için hürriyeti bağlayıcı cezalar veya adli para cezaları öngörülmesi ve günümüzde yaşanan yaygın ekonomik sorunlar nedeniyle birçok borçlunun yaptırım tehdidi altında olması İcra ve İflas suçlarının önemli bir bölümünü oluşturan mal beyanı kavramının ve mal beyanından kaynaklanan suçların önemini artırmaktadır. Buna karşılık hukukumuzda icra ve iflas suçları ile ilgili uygulamaya dönük kitapların dışında, icra ve iflas suçlarını bilimsel temellere oturtarak hazırlanmış sistematik çalışmaların sınırlı olması ve Avrupa Birliği sürecinde mevzuatımızda yapılan birçok değişiklikle birlikte icra ve iflas suçlarına ilişkin olarak da birçok değişiklik yapılması nedeniyle icra ve iflas suçları alanında güncel bir çalışmanın ortaya konulması amaçlanmıştır.Çalışmamızda ilk olarak; İcra ve İflas Kanununa göre mal beyanı kavramı ayrıntılı olarak incelenmiş, ardından mal beyanından kaynaklanan suçlar tek tek inceleme konusu yapılmıştır. Mal beyanından kaynaklanan suçların aynı zamanda icra ve iflas suçlarından olması nedeniyle, genel olarak icra ve iflas suçlarında yargılama usulü ve icra ve iflas suçlarına verilen cezaların infazı inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The other name of Debt Enforcement and Bankruptcy Law is Compulsory Execution Law. Compulsory Execution describes and means that in case the debtor does not discharge his/her debt in time and on his/her own responsibility, creditor?s acquiring his/her debt through applying at compulsory execution organs and by means of the power of the government.Today, application of power over the debtor by the creditor in order to acquire his/her debt is forbidden. The law-maker provided the authorization to the government to use right to use force for the debtor who does not meet his/her obligation in time and on his/her own responsibility, upon the request of creditor. So that, because of providing punishments restricting freedom or judicial fines besides the criminal codes for the debtors who does not his/her obligation and the economic problems lived in a widespread manner today, many debtors are under the pain of sanction and this increase the importance of declaration of property and the crimes arising from declaration property, which form an important part of debt enforcement and bankruptcy crimes. On the other hand, besides the books towards the applications related with debt enforcement and bankruptcy crimes, also the studies made systematically and based on scientific basis related with debt enforcement and bankruptcy crimes are limited and because several changes have been made at debt enforcement and bankruptcy law during the European Union Process in addition to other changes performed in our legislation, it is aimed to present a current study at the area of debt enforcement and bankruptcy crimes.First of all, declaration of property concept was analyzed and discussed in details in accordance with Debt Enforcement and Bankruptcy Law and the crimes resulted from in case declaration of property is not performed in time and in accordance with the regulation provided by the law was analyzed one by one. Following these, because the crimes resulted from the declaration of property are also called as debt enforcement and bankruptcy crimes, the adjudicatory procedures at the debt enforcement and bankruptcy crimes and the execution of punishments related with debt enforcement and bankruptcy were discussed in general and as an analysis subject.