Deniz kirliliğine neden olabilecek deniz kazalarında sahil güvenlik birimlerinin koordinatör rolü ve kriz yönetimi
The coordination role of coast guard units and crisis management in vessel accidents which may cause marine pollution
  1. Tez No: 208338
  2. Yazar: MURAT SEZGİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSEL ZAFER ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Kazalar, Marine, Accidents
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
Gemilerden Kaynaklanan Deniz Kirliliği? ve ?Deniz Kazaları? sahil güvenlik görevleri kapsamında ?Acil Durum Yönetimi? gerektiren hallerdir. Kaza ve kirliliğin beraber meydana geldiği felaketler ise; müdahale eden kurumlar arası eşgüdümün önem kazandığı durumlardır. Bu felaketler genellikle olay yerine ilk intikal eden ?Sahil Güvenlik? birimlerine bir takım sorumluluklar yükleyen hallerdir. Belirsizliklerle dolu kriz anları ancak önceden hazırlıklı olarak aşılabilir. Deniz taşımacılığının uluslararası boyutta olması, müdahale faaliyetlerinde de uluslararası bir işbirliği gerektirmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde ?Deniz Kazaları ve Deniz Kirliliği? ile ilgili ulusal ve uluslararası mevzuata yer verilmiştir. İkinci bölümde kriz yönetimi açısından bu felaketler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ?Deniz Kirliliği?, ?Deniz Kazaları? ve ?Müdahale? ayrı ayrı incelenmiş ve son olarak dördüncü bölümde sahil güvenlik birimlerinin bu kriz hallerindeki ortak yükümlülüklerine diğer ülkelerdeki uygulamalar incelenerek yer verilmiştir
Özet (Çeviri)
Vessel-sourced Marine Pollution? and ?Vessel Accidents? are situations included in Coast Guard?s duties which requires ?Emergency Management?. The disasters, when accidents and pollution occur together, are events which the coordination of responding authorities is very important. These disaster situations generally may load many responsibilities to the coast guard units which reach to area of the accident. The crisis moments full of uncertainities and questions can only be handled with preparation. Because maritime transportation is an international activity, response facilities also require international cooperation and partnership. First part of this study gives information about Turkish laws and international pacts related to ?Marine Pollution? and ?Vessel Accidents?. In the second chapter, ?Sea Pollution Disasters?? caused by ?Vessel Accidents?? are examined through ?Crisis Management?. In the third chapter ?Marine Pollution?, ?Vessel Accidents? and ?Response? are examined seperately and finally in the fourth chapter, the shared responsibilities of Coast Guard in those crisis situations are told by focusing on the other countries and their Coast Guard applications.