Ödemiş Anadolu öğretmen lisesi stratejik planlama uygulaması
The strategic planning of odemis teacher training high school
- Tez No: 208337
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, İşletme, Education and Training, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
nternet günümüzde dünyayı herkesin rahatlıkla ulasabildigi bir meydan haline getirmistir. Uzaklıklar ve sınırlar ortadan kalkmıs, bilgiye ulasma kolaylasmıs, hizmeti ya da ürünü alan kisiler sadece kendi ülkelerindeki hizmetin ya da ürünün tamamını degil aynı zamanda diger ülkelerdeki ürün veya hizmeti görme, inceleme ve kendileri için en uygununu seçme sansını yakalamıstır. Bu durum kurumların sürdürülebilir rekabet avantajları elde etmede ve hayatta kalmada zorlandıgı bir ortam yaratmıstır. Bu ortamda, stratejik planlamanın önemi daha da artmıstır. Kurumlar kendilerini çok iyi tanımalı, öz yeteneklerini kullanarak rekabet gücü olusturmalıdırlar. Ödemis Anadolu Ögretmen Lisesi Milli Egitim Bakanlıgına baglı 144 Anadolu Ögretmen Lisesinden birisidir. Ödemis Anadolu Ögretmen Lisesinde, bütün karar süreçlerinde ögretmen, ögrenci, veli ve diger ilgililerin katılımıyla egitim-ögretim hizmetlerinin en etkin ve verimli bir sekilde yürütülmesi saglanır. Egitim-ögretim ve yönetime iliskin gelisme ve degismeler, bu amaçla hazırlanan mevzuata göre olusturulan kurul, komisyon ve ekipler tarafından izlenir ve uygulanır. Ödemis Anadolu Ögretmen Lisesi tüm Stratejik Planlama Uygulaması bu okulun mevcut durumunun tam olarak belirlenmesi, iç dinamiklerinin harekete geçirilmesi ve gelecekte de var olma isteginin sonucu olarak yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Today, internet has transformed the world into a square that everyone can access. Distances and borders have disappeared; access to knowledge has become easy. Customers now not only have the chance to see and examine and choose the most proper product and service for themselves in their country but also in other countries. This has created an environment in which institutes strain to have sustainable competitive advantages and survive. This increased the importance of strategic planning. Institutes should learn more about themselves and gain competitive advantages using their own dynamics. Odemis Teacher Training High School is one of the 144 Teacher Training High Schools of Ministry Of Education. In Odemis Teacher Training High School, education services are executed in the most effective and productive way with the participation of students, guardians and the other related people to all the decision making processes. Developments end innovations related to education and management are observed and followed by commissions legally formed. The Strategic Planning of Odemis Teacher Training High School is made as a result of its will to survive in the future, to analyze the current environment of this school and to activate its dynamics