Psikolojik şiddet ve psikolojik şiddetle bir mücadele aracı olarak çalışan ilişkileri yönetimi
Mobbing and as a fihgt method to employee relationship management
  1. Tez No: 208339
  2. Yazar: SİNEM GÜCENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Çalışanları iş hayatından uzaklaştırmak amacıyla, duygusal saldırı, psikolojik şiddet, sindirme, dışlama ve karalama süreci gibi çeşitli kavramlarla ifade edilen, literatürdeki adıyla ?mobbing? olgusu, bireylerde, örgütlerde ve toplumlarda büyük bir maddi ve psikolojik zarara neden olmaktadır. Bu sonuçlar dikkate alınarak, çalışmada psikolojik şiddet davranışları, psikolojik şiddeti ortaya çıkaran nedenler ve sonuçlar, psikolojik şiddetle mücadele teknikleri konuları araştırılmıştır. Çalışan İlişkileri Yönetimi'nin, psikolojik şiddet ile örgütsel mücadelede kilit öneme sahip olduğu noktasından hareketle, çalışma hayatındaki kişiler arası ilişkiler incelenmiştir. Psikolojik şiddet ve sebep olduğu sonuçları ortadan kaldıracağı varsayımı ile yapılan araştırmalar doğrultusunda, örgütlerin, çalışanlar arasında etkili bir İlişki Yönetimi Sistemi oluşturabilmesi için uygulaması gereken yöntemler geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The physical verbal abuse aspects of ?mobbing? concept, so-called in literature, which involves emotional aggression, psyhological violence, suppression, isolation and sullying so as to drive the employees out of business life causes enormous amount of financial and psychological harm for individuals, organizations and communities. This study helps one gain an insight into mobbing behaviors, its causes and efffects and the techniques to fight this phenomenon. Bearing in mind that Employee Relationship Management (ERM) plays a key role in fighting the mobbing with the efforts of whole organizations, the human relations in the working life are studied. Based on assumption that this system can effectively eliminate mobbing and its outcames, the methods to establish and implement and effective Relationship Management System among the employees are developed in the second chapter of this study