Muhammed Abduh'ta selefi eğilimler
Salafi inclinations of Muhammed Abduh
  1. Tez No: 208345
  2. Yazar: RUKİYE KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Muhammed Abduh'ta Selefi Egilimler? baslıklı tezimde, 19. yüzyıl slamdünyasında genis toplulukları yönlendirecek fikirleri ve faaliyetleriyle öne çıkanMuhammed Abduh'un Müslümanları içinde bulundukları kötü durumdan kurtarmakiçin buldugu çözüm yollarından biri olan selefe dönme formülünü inceledim.Muhammed Abduh'un hayatı, eserleri ve genel olarak görüslerini de konunun daha iyianlasılması için bir bölüm halinde ele aldım. Selefin kelime olarak ne oldugundanbaslayarak, tarihsel süreçte hangi dönemlerden geçtigi, hangi sahıslar tarafından temsiledilip günümüze ne sekilde ulastıgı gibi konulara da sonuca ulastıracak bilgiler içermesisebebiyle tezde yer verdim.Tezin son bölümünde ise, öncelikle Muhammed Abduh hakkında yapılanselefi, modernist ve reformist tanımlamalarının sebepleri ve Abduh için uygun olupolmadıgını kendi görüslerinden ve onun yakın çevresi tarafından yazılmıs olanbiyografisinden yola çıkarak irdelemeye çalıstım. Daha sonra Abduh'un kendi için dahaçok tercih ettigi ve asıl kaynaklara yani Kur'an ve Sünnete yönelerek sonradan ortayaatılan batıl inançlardan dini arındırmayı esas alan selefi özelliklerini ele almayaçalıstım. Bu baglamda Abduh'un daha çok itikadi konularda selefin görüslerini tekraretmekle birlikte toplumsal ve ibadetle ilgili konularda yenilikçi bir tavır takındıgısonucuna ulastım.
Özet (Çeviri)
In this thesis, titled ?Salafi Inclinations of Muhammad Abduh? I examinedMuhammad Abduh?s thought about salvation of Muslim Society and his idea of returning toSalaf. In this point, I dealt with life and works and general ideas of Muhammad Abduhwhose thoughts effected to Muslim Societies in nineteenth century. Begining from conceptof Salaf I analyzed ıts historical terms and ıts older founders and present followers, sincethese knowladges are important to understand topic.I researched conceptions about Muhammad Abduh, for exaple ?Reformist? and?Modernist? and ?Conservative?, and their reasons and relavancy of Abduh to theseconceptions. In this process I took advantage of ideas from other thinkers. Then I examinedthoughts of Abduh abaut returning to essence resources, Quran and Sunnah. I reached out thatAbduh has a inclination of salaf in faithful topics.