Sicilya cevapları çerçevesinde ibn sebin'in felsefesi
Ibn sab'in's philosophy in accordance with answers to sicilian questions
  1. Tez No: 208344
  2. Yazar: RAHMAN DURDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEKİR KARLIĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalısma Endülüslü ünlü sûfî filozof bn Seb`în'in (1217?1270), Sicilya Kral'ı II. Frederick'in (1194?1250) felsefi sorularına cevap olarak yazılmıs ve Sicilya Cevapları adıyla meshur olmus eseri çerçevesindeki felsefi görüslerini içermektedir. Kral II. Frederick'in âlemin kıdemi, metafizigin gayesi ve zorunlu önermeleri, kategorilerin ne oldugu ve ilimlerdeki kullanısı ve nefsin ölümsüzlügü konusunda öncelikle Aristo'nun görüslerini ve bu konulardaki ihtilafların nedenlerini ögrenme arzusunu dile getiren sorular, eserin konusunu belirlemistir. Buna göre eser dört ana konu etrafında kaleme alınmıstır. Bunlar, âlemin kıdemi problemi, metafizik ilmi, kategoriler ve nefsin ölümsüzlügü problemidir. Tüm bu konular tezimizin ikinci bölümünde baslıklar halinde ele alınmıs, düsünürümüzün Aristo'nun bu konulardaki görüslerini aktarırken kullandıgı kaynaklar tespit edilmeye çalısılmıstır. Bu noktada aktarılan Aristo anlayısının Messâî gelenegindeki Aristo anlayısıyla uyustugu ve özellikle Fârâbî'nin Aristo Felsefesi adlı eserinden istifade edildigi tespit edilmistir. Ayrıca bu konularda düsünürümüzün kendi varlık anlayısına dayanan özgün görüsleri de ele alınmıstır. Tezin giris bölümünde bu dönemdeki tercüme hareketleri ve tercüme merkezleri kısaca özetlenmeye çalısılmıs, bunun yanında iki medeniyetin yakınlasmasında farklı bir konumu olan II. Frederick'in hayatı ve felsefî ve dinî yazısmalarını hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde ise felsefe tarihi kitaplarında hakkında yeterli bilgi bulunmayan bn Seb`în'in hayatı ve eserleri hakkında daha çok klasik kaynaklara basvurarak detaylı bilgi verilmistir.
Özet (Çeviri)
This study contains Andalusian sufi philosopher Ibn Sabin?s philosophical thought in the frame of his wellknown book Sicily Answers written to answer questions asked by Sicilian King Frederick II. This dissertation has introduction and two chapters In the introduction some information on translation activities and translation centres have been given. Kıng Frederick?s life and philosophical and religious correspondances have been stated. In the First Chapter Ibn Sabin?s life and Works have been examined in the light of classical sources. The Second Chapter is based on four philosophical topics; the precedence of the Universe, Metaphysics, Categories and the immortality of Soul.