Harp gemilerinin uluslararası hukuktaki statüsü
The status of warships ininternational law
  1. Tez No: 208348
  2. Yazar: NALAN CANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT HAKAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
İnceleme konumuz olan harp gemileri, bir Devletin silahlı kuvvetlerine ait olan, onu diğergemilerden ayıran işaretler taşıyan, hükümet tarafından gereğince yetkilendirilen ve ismi denizkuvvetleri listesinde görülen bir subayın komutasında olan ve düzenli şekilde deniz kuvvetlerinindisiplini altında olan bir mürettebatla donatılan gemilerdir ve açık denizde bayrak Devletindenbaşka herhangi bir Devletin yargı yetkisinden tamamıyla bağışıktırlar. Bir Devletin sahibi olduğuveya işlettiği ve sadece gayri-ticari devlet hizmeti için kullanılan gemiler, açık denizde, bayrakDevletinden başka herhangi bir Devletin yargı yetkisinden tamamıyla bağışıktır. Bir harp gemisi aitolduğu ulusun dışındaki devletler nezdinde özerklik ve dokunulmazlık haklarına sahiptir.Denizlerin bir parçası olan gemiler ve özellikle inceleme konumuz olan harp gemilerininçeşitli denizlerdeki statüsünü tam olarak anlayabilmek için öncelikle tanımlardan yola çıkmakistedik. Böylece, geminin tanımı, gemilerin sınıflandırılması, harp gemisi tanımı, harp gemilerininsınıfları, harp gemileri dışındaki diğer gemilerin özelliklerini inceledikten sonra sırasıyla, harpgemilerinin iç sulardaki durumu, harp gemilerinin karasularındaki durumu, harp gemilerinin açıkdenizlerde bulunması, harp gemilerinin uluslararası boğazlardaki ve Türk boğazlarındaki durumunuayrı ayrı ele alarak harp gemilerinin değişik denizlerdeki hareket kabiliyetlerinin neler olduğunuanlatmaya çalıştık. Daha sonra, denizdeki silahlı çatışmalarda gemiler ile bu gemilerin uluslararasıhukukta yargı konusu içindeki statüsünü inceledik. Sonuç olarak, silahlı kuvvetleri oluşturan harpgemilerinin uluslararası hukuktaki statüsünü inceleyerek Türk Donanmasına yön verebilecek birkaynak oluşturmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
This paper deals with ?warships,? which means a ship belonging to the armed forces of aState bearing the external marks distinguishing such ships of its nationality, under the command ofan officer duly commissioned by the government of the State and whose name appears in theappropriate service list or its equivalent, and manned by a crew which is under regular armed forcesdiscipline. Warships on the high seas have complete immunity from the jurisdiction of any Stateother than the flag State. Similarly, ships owned or operated by a State and used only ongovernment non-commercial service have complete immunity from the jurisdiction of any Stateother than the flag State.In order to provide better understanding on the status of the warships on different legaldivisions of the seas, this paper starts with the key definitions. Therefore, this paper deals, first, withthe following subjects: definition of ?ship,? classification of the ships, definition of ?warships,?classification of the warships, status of the ships other than warships. Based on these explanations,this paper, later, discusses the status of warships on the internal waters, territorial seas, high seas,international straits, and Turkish Straits respectively. After that, this paper explains the status of thewarships at sea warfare. In the end, this paper, by discussing the legal status of warships thatcomprise armed forces, aims to be a supplementary document that gives direction to the TurkishNavy on related issues.