Mesleme B. Abdülmelik: Hayaı, siyasi ve askeri faaliyetleri
Maslama Ibn Abd Al-Malik: His life , political and military activities
  1. Tez No: 208347
  2. Yazar: KHANOGLAN HACIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Emevî Devleti'nin önde gelen komutanları arasında yer alan Mesleme b.Abdülmelik Bizans ve Kafkasya cephelerinde önemli seferlere kumanda etmis, bununyanı sıra ülke içinde meydana gelen bazı tehlikeli isyanları bastırmıstır. Ayrıca ikiönemli eyalette valilik yapmıstır. Askerî dehası bakımından slâm tarihinin meshurkomutanlarından olan Halid b. Velid'e benzetilmistir. Onun bu basarıları ve hatta bazıtarihçiler tarafından halifelik yapan dört kardesinden daha kabiliyetli bulunması, bizionun hayatını tez konusu olarak seçmeye sevk etmistir.Bu arastırma giris ve üç bölümden olusmaktadır. Giris kısmında öncekaynaklar ve arastırmalar hakkında bilgi verilmis, ardından Mesleme'nin kumandanlıkgörevine tayin edilmeden önceki hayatından bahsedilmistir. Birinci Bölüm'deMesleme'nin Bizans cephesindeki seferleri, Anadolu'nun büyük bir kısmındagerçeklestirdigi önemli fetihler ile stanbul kusatması ve sonuçları incelenmistir. kinciBölüm'de Mesleme'nin bastırdıgı isyanlar, Irak-Horasan, rmîniye, Azerbaycan ve el-Cezîre valilikleri ve bu görevleri esnasında Türkler'le yaptıgı savaslar, ÜçüncüBölüm'de ise Mesleme'nin vefatı, ahlâk ve sahsiyeti konuları ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Maslamah ibn Abd al-Malik, who taken part between famous commander ofUmayyadh State, had been commanded to imortant campaign at the fronts of Byzantiumand Caucasus, in addition to this he had been suppressed some dangerous rebellion inthe country. n addition he governed two imortant province. From military genius hehad been compared to Halid ibn Velid. His success and coun up more capable than hisfour caliph brothers consigned us to choose his life subject of thesis.This research consist of three parts. n the entry at first have been giveninformation about source and researches, then talked about life Maslamah before hisappointment to duty of governorship. n the first past have been studied his campaignsat the front of Byzantium, conquests in the great part of Anatolia and his sige ofConstantinople (stanbul) and its results. n the second part have been taken up therebellions which suppressed Maslamah, his governorships of Irak-Horasan, Armenia,Azerbaijan and al-Djazira and his wars with Turks during in this duties. n the thirdpart have been examined subjects of Maslamah?s death, morals and personality