Türkiye Cumhuriyeti anayasalarında idari yargı yetkisinin kapsamı
Extent of administrative judgement authority which takes place in the constitutions of the Turkish Republic
  1. Tez No: 208350
  2. Yazar: NACİYE BERRAK ANTER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalısmamız üç bölüm olarak düzenlenmistir .Birinci bölüme Hukuk Devleti ilkesiyle ilgili açıklamalarla baslanmıstır. Hukuk Devleti ilkesinin unsurlarından biri olan ?darenin yargısal denetiminin incelenebilmesi için öncelikle yargıya iliskin değerlendirmelerden yola çıkılmıstır. Yine bu bölümde bir sistem olarak idari yargı rejimi ,özellikleri ve tarihsel gelisimi incelenmistir. Çalısmamızın ikinci bölümünde öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Anayasalarında , daha sonra de diğer yasal düzenlemelerde yer verilen idari yargı yetkisinin kapsamı incelenmistir. ?dari yargının görev alanının Anayasal dayanağı olup olmadığı sorunu ve görev alanının adli yargıya karsı korunması bu bölümde incelenen diğer konuları olusturmaktadır. Üçüncü bölümde hukuku uygulamakla görevli olan idari yargı yerlerinin , pozitif hukuk hükümlerini idari yargı yetkisinin kapsamını belirlemede nasıl yorumladığı, kendi yargı yetkisinin sınırlarını hangi ölçülere göre belirlediği incelenmistir. Sonuç olarak, yargı yetkisine iliskin olarak birey ve topluluklara iliskin güvence kurallarını belirlemesi gereken Anayasanın ve Anayasalara uygun olarak düzenlenen kanunların , idari yargı yetkisinin kapsamı bakımından tersi yönünde islediği , idari yargı yerlerinin bu pozitif düzenlemelere rağmen ?darenin hukuka uygunluğunu sağlamaya çalıstıkları savına ulasılmıstır
Özet (Çeviri)
Our study is arranged in three parts. The first part is started with the explanations about State of Law principle. First, evaluations about the judgment were made a study to examine the judgmental audit of administration which is one of the elements of the State of Law principle. Again, in this chapter, as a system, administrative judgment regime, its characteristics and the development of its history were examined. In the second part of our study, first, the extent of administrative judgment authority which takes place in the Constitution of the Turkish Republic is examined. Later, the extent of administrative judgment authority which takes place in the other legal arrangements is examined. Whether the sphere of duties of the administrative judgment has a constitutional basis as a matter and the protection of the sphere of duties of the administrative judgment against the judicial judgment are the other subjects which were examined in this part. The exegesis in determining the scope of the administrative judgment of the positive law judgment of the administrative judgment authorities which are in charged with enforcing the law is examined in the third part. Also, in this part it was examined that by which measures the administrative judgment authorities determine the limits of their own judgment authority. In conclusin , we accessed to the tehis that the Constitution which has to determine the guarantee rules telated to the individuals and the communiyt about judgement authority and the laws which are arrenged acceptable to the Constitutions work reverse direction in the scope of administrative judgment and administrative judgment authorities work to make real the congruency of administer to the law despite these positive arrengements.