20. yüzyıl İtalyan taş heykeli
Italian stone sculpture of 20 th century
  1. Tez No: 208351
  2. Yazar: TUĞÇE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. FERİT ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tas heykelciligini önemli ölçüde belleginde barındıran talyan Sanatı,20.Yüzyıl'da da bu malzemeye iliskin sanatsal üretimine yogun olarak devametmistir.20.Yüzyıl Avrupa Plastik Sanatlarını etkileyen toplumsal, ekonomik, ve politikunsurlar 20.Yüzyıl talyan Heykelini de etkilemistir. talyan Heykeli, 20. Yüzyılbaslangıcından kinci Dünya Savasına dek, Paris kenti ile benzer egilimlergöstermisse de, gelisimini kendine özgü kosulları içerisinde tamamlamıstır.Bu anlamda, 20. Yüzyıl Avrupa Heykelinde aynı sekilde ortaya çıkan Kübist,Soyut veya Sürrealist yapıt örneklerinin yanısıra, talya kaynaklı olarak bilinenFütüristik ve Metafizik arastırmaların 20. Yüzyıl talyan tas heykeline uygulanısınada rastlayabiliyoruz.20.Yüzyıl talyan Tas Heykelinin bir özelligide uzun bir süre figür merkezlianlayısın bu yüzyılda da devam etmis olmasıdır. Ancak talyan heykelindeki figür, buyüzyılda yeni sentezlerle yorumlanmıstır.Dolayısıyla talyan heykeltırasları bugeleneksel malzemenin terk edilmesi yerine onu, 20. Yüzyıl'ın sanat anlayısınauyarlamayı tercih etmislerdir.50'ler sonrasında talyan tas heykelinde informel sanata yönelik arastırmalarortaya çıkmıstır. Bu süreçte talyan tas heykelinde, talyan sanatını yenilemek adınayapılmıs çok çesitli eser örnekleri görülmektedir. Granit, mermer, traverten veegzotik taslardan yapılmıs bu eserler, plastik dil, biçim, içerik, kompozisyonaçısından zengin bir üretimle yüzyılı tamamlamıslardır.ANAHTAR KELMELER: talya, Tas, Çagdas, Form, çerik
Özet (Çeviri)
talian Art, which bears stone sculpture in its memory significantly, hascontinued to concentrate on artistic production covering this material throughout the20th century.The social, economic and political elements that have influenced EuropeanPlastic Arts of 20th century also have great impact on Italian sculpture of 20th century.Even if Italian sculpture had similar tendencies with artistic interactions in city ofParis from the beginning of the 20th century to World War II, ıt progressed in itsunique circumstances.In Italian sculpture of 20th century, we can see applications of futurist andmetaphisical investigations which are known as Italy ? originated as well as cubist,abstract and surreal product samples which were appeared in European sculpture of20th century.One of the main characteristics of Italian stone sculpture of 20th century is thatfigure in Italian sculpture seems to be as interpreted with new synthesis in thatcentury. Thus, Italian sculptors preferred to adapt this traditional material to theartistic understanding of 20th century instead of abandoning it.Informal and art ? oriented investigations appeared in Italian stone sculpture atthe end of the 1950s. In that period, Italian stone sculpture presented many productexamples of diffirent kinds to renew Italian art. These works of art, which wheremade from granit, marble, travertine and exotic stones completed the century with agreat richness of production in respect of plastic language, form, concept andcomposition.KEYWORDS: Italy, Stone, Contemporary, Form, Concept