Yeni ürünlerde mizahi reklamlara yönelik tüketici tutum ve davranışları ve bir uygulama
Customer attitudes and behaviours for humorous advertisements for new products and an application
  1. Tez No: 208359
  2. Yazar: SEVCAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Mizah dünyada reklam sektöründe en yaygın olarak kullanılan reklam yaklasımlarından biridir. Mizah içerikli reklamların yeni ürünlerin tanıtımı için yogun olarak kullanılıyor olması; yeni ürünlerin reklam amaçlarını, mizahi reklamlar vasıtasıyla gerçeklestirip gerçeklestirmedigi sorusunu ortaya çıkarmaktadır. Mizah içerikli yeni ürün reklamlarına yönelik tüketici tutum ve davranıslarının tespit edilmesi arastırmamızın amacını olusturmaktadır. Yeni ürünlerde mizahi reklamlara yönelik tüketici tutum ve davranısları ve bir uygulama baslıklı bu tez çalısmasında öncelikle; ürün, yeni ürün, reklam, mizahi reklam, yeni ürünlerde tutundurma çalısmaları ve reklamlara yönelik tüketici tutum ve davranısları konularını kapsayan bir literatür taraması yapılmıstır.Çalısmanın uygulama asamasında, tüketicilerin yeni ürün, mizahi reklam ve Pınar Denge Prebiyotik reklamı (mizah içerikli yeni bir ürün reklamı) hakkındaki tutum ve davranısları ortaya çıkarılmaya çalısılmıstır. Ayrıca yine tüketicilerin mizahi reklamları, mizahi reklamlarda tanıtılan ürünleri/markaları dogru olarak hatırlayıp hatırlayamadıkları, en çok hangi tür reklamları hatırladıkları tespit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Humour is one of the most widely-used approaches in advertisement sector in the world. Humorous advertisements being intensively used for representing new products exhibit the advertising aims of new products, the question that these aims can be achieved via humorous advertisements or not. customer attitudes and behaviours to new product advertisements those include humour is the aim of this study. Products, new products, advertisements, humorous advertisements, studies for promotion on the new products and a literary review forms this thesis, called ?customer attitudes and behaviours for humorous advertisements for new products and an application?, which includes customer attitudes and behaviours to advertisements. In the application section of the study, customer attitudes and behaviours to new product, humorous advertisement and Pınar Denge Peribiyotik advertisement (a humorous new product advertisement) is tried to be represented. Meanwhile, it is also tried to be fixated whether customers remember or not the humorous advertisements, products/trademarks presented in humorous advertisements, which kind of advertisements are mostly remembered.