Turizm ekonomisinde seyahat kuruluşlarının yeri üzerine bir inceleme
A study on the place of travel organizations in tourism economy
  1. Tez No: 208360
  2. Yazar: GÜLİZ ARDİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİT AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, İşletme, Economics, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bugün turizm, altyapı yatırımlarını uyarması, döviz kazandırıcı etkisi, milli gelire, istihdama ve ödemeler dengesine olan önemli katkılarıyla, günümüz ekonomileri açısından bir vazgeçilmezdir. Özellikle Türkiye'nin de içinde bulundugu gelismekte olan ülkeler açısından turizm, bir kalkınma faktörü olarak son derece önemli bir yere sahiptir. Gerek üreticiler gerekse tüketiciler açısından sagladıkları yararlarla seyahat acentaları ve özellikle yurtdısında yasayan Türklerin kurdugu Türk kökenli tur operatörleri de ülke turizmimizin gelismesi açısından büyük önem tasımaktadırlar. Bu çalısmada seyahat acentaları ve tur operatörlerinin turizm ekonomisi açısından tasıdıkları önem Türkiye üzerinden örneklendirilerek açıklanmaya çalısılmıstır. Üreticiler ve tüketiciler açısından sagladıkları yararlarla, ülke ve dünya turizminin gelisimine olan önemli katkılarıyla seyahat acentaları ve tur operatörleri turizm sektörünün vazgeçilmez seyahat kuruluslarıdırlar
Özet (Çeviri)
Today, tourism is indispensable for contemporary economies as it encourages substructure investments, ensures foreign currency gains and significantly contributes to the national income, employment and the balance of payments. Tourism is very important as a development factor in particular for developing countries including Turkey. Thanks to the benefits they bring along not only for producers but also for consumers, travel agencies and tour operators of Turkish origin established by Turks based abroad play an important role in terms of the development of Turkish tourism. In this study, efforts are used to explain the importance of travel agencies and tour operators in terms of tourism economy by presenting Turkey as an example. With the benefits they bring along to producers and consumers and the important role they play in the development of the national and international tourism, travel agencies and tour operators are indispensable travel organizations of the tourism sector.