Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Kobi'lerin kalite konusundaki yaklaşımları, karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Small and medium size enterprises? approaches to quality, relevant problems, and suggestions during conformity to european community
- Tez No: 208368
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Son yıllarda yasanan ekonomik ve siyasi bütünlesme ile küresellesme; isletmeleridegisime, daha hızlı, kaliteli ve düsük maliyetli üretime yönlendirmistir. Bu sayede ülkeler,degisken ve esnek yapılarından dolayı Küçük ve Orta Ölçekli sletmelere (KOB) gereken önemivermeye baslamıslardır. Avrupa Birligi sürecinin yasandıgı ülkemizde de AB mevzuatlarıçerçevesinde KOB merkezli yeni çalısmalara baslanmıstır. Bu çalısmaların basında ise ?Kalite?gelmektedir. Bu tez çalısması ile AB'e giris sürecinde, ülkemiz KOB'lerinin AB mevzuatlarıçerçevesinde dıs ticarete açılmak ve rekabet etmek üzere pazar kosullarında karsılastıkları, kalitealt yapısı ile ilgili sorunları ve getirilen çözüm önerileri açıklanmaya çalısılmıstır. AB'nin KOBpolitikası ile birlikte KOB'lerin kalite çalısmaları konusundaki kalite'ye yaklasımları,Standardizasyon ve Standartlar, Akreditasyon ve Uygunluk degerlendirme, Metroloji veKalibrasyon ayrıca Kalite Yönetim Sistemi kurma çalısmalarına iliskin KOB sorunları ve busorunlara getirilen çözüm önerileri irdelenmektedir. Sorunların basında finansal sorunlar gelirken,çözüm önerilerinde ise ilk sırayı KOB'ler arasında iletisim agı kurulması ve egitim almaktadır
Özet (Çeviri)
In recent years, globalization with the economics and politics integration leadsbusiness to change and to produce faster with better quality and lower cost. In thisregard, countries started to attach importance to Small and Medium Size Enterprisesbecause of their variable and flexible structure. Also in our country in which nowentrance to EU is going on, new studies have started to focus on SMEs withinframework of EU directions. And ?Quality? is the head of these studies.With this thesis study, it is tried to clarify the problems with the solutionsuggests about the infrastructure of quality that SMEs in our country faced in the marketto be competitive and to expand to foreign trade within framework of EU legislationsduring period of EU conformity. SMEs politics of EU with the approach of SMEs toquality in the quality studies; Standardization and Standards, Accreditation and Notifiedbodies, Metrology and Calibration, and also the SMEs problem related with QualityManagement System foundation studies and solution suggests are explicated. As well asproblems headed by the financial problems, to establish communication network withinthe SMEs and to be educated come first in the solution suggest.