An investigation of the factors that affect the growth of small and medium sized enterprises: Evidence from Turkey
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma: Türkiye?den bulgular
  1. Tez No: 208390
  2. Yazar: HANDE SİNEM AYKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. F. GÜLRUH GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Küçük ve orta ölçekli isletmeler bir ülkenin ekonomik gelisimi için hayati öneme sahiptirler. Küçük isletmeler istihdam ve bölgesel kalkınmayı saglayarak, bir ülke ekonomisinin gelismesini ve güçlenmesini saglarlar. Bu nedenlerle, büyüyen saglıklı küçük isletmeler ülkelerin ekonomik gelismeleri için çok önemlidir. Bu arastırmanın amacı küçük isletmelerin büyümesini etkileyen faktörleri ve bu faktörler arasındaki iliskileri bulmaktır. Bu faktörleri ve aralarındaki iliskileri bulmak için bir model olusturulmustur. Bu model temel olarak kaynaklar ve sirket yetenekleri, çevresel faktörler ve motivasyon özelliklerinin stratejilere etkisi ve bu stratejilerin büyümeye olan etkisi üzerine kurulmustur. Bu modele uygun olarak bir ölçüm aleti gelistirilmistir. Bu ölçüm aleti 6 bölümden olusmaktadır: sirket ve sirket sahibi ile ilgili genel bilgiler, kaynaklara ulasım kolaylıgı, firma stratejileri, çevresel özellikler, bireysel motivasyon özellikleri ve firma kaynakları ve yetenekleri. Arastırma, otomotiv yan sanayi ve tekstil sektöründe faaliyet gösteren 221 küçük ve orta ölçekli isletmeye uygulanmıstır. Arastırma bulguları proaktif firma stratejisinin her kosulda büyümeye sebep oldugunu göstermistir. AR-GE' ye önem vermek de küçük isletmelerde büyümeyi önemli ölçüde etkileyen bir diger faktör olarak karsımıza çıkmıstır. Küçük isletme yöneticisinin aldıgı egitimler de büyümeyi etkileyen faktörler olarak bulunmustur. Baska bir bulguda firma sahibinin ailesinde girisimci rol modellerinin varlıgıdır. Bu çalısma firma yeteneklerini uygun stratejilerle birlikte büyümeyi en çok etkileyen faktörler olarak ortaya çıkarmıstır. Motivasyon ve çevresel faktörlerin büyümeye katkısı düsük seviyede kalmıstır. Bu çalısmanın sonuçlarının küçük isletmelere dair politikaların gelistirilmesinde, isletmeler sahiplerinin firmalarını yönetmelerinde ve bu konudaki diger arastırmalar için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
An Investigation of the Factors That Affect the Growth of Small and Medium Sized Enterprises: Evidence from Turkey Small firms are vital for a nation?s economy. Small firms contribute to development and welfare of economies by providing employment and regional development. Therefore, growing healthy small firms are important for economic developments of countries. This research aims to find the factors that affect growth of small firms and relationships between them. A model was developed to reveal these factors and relationships. The model was mainly based on strategies that affect growth and resources and capabilities, environmental and motivational factors influencing these strategies. Based on this model, an instrument was developed. The questionnaire had 6 parts: general information about firm and owner/manager, availability of resources, firm strategies, environmental characteristics, motivational factors and resources and capabilities of the firm. The questionnaire was applied to 221 firms in automotive parts and components and textile industries. Proactive firm strategy was found to be related to growth under every circumstance. R&D emphasis is another finding that revealed strong relationships with small firm growth. The trainings that owner/managers received were also found to be growth related factors. Another finding is having entrepreneurial role models in the family of the owner/manager. This study revealed that capabilities together with appropriate strategies affect growth most. Motivational and environmental factors had weak contributions to growth. The results are expected to guide policy makers in development of small firm policies, owner/managers in management of their firms and researchers for further studies.