Meme kanseri hastalarında peroksizom proliferatör aktive reseptör gama gen varyasyonlarının etkilerinin incelenmesi
An investigation on the effects of peroxisome proliferator-activated receptor gamma gene variations in breast cancer patients
  1. Tez No: 493303
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YILMAZ AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Meme kanseri, dünyada kadınların en yaygın kanseri ve kanserden ölümlerin başlıca sebeplerinden bir tanesidir. Çeşitli mekanizmalarla gelişen meme kanserinde etkili olan önemli faktörlerden bir tanesi Peroksizom Proliferatör Aktive Reseptör Gama (PPAR Gama)'dır. PPAR Gama, nükleer reseptör süperailesine ait ligand-aktive transkripsiyon faktörüdür ve çeşitli kanser tiplerinde etkili olduğu bilinmektedir. Meme kanseriyle ilgili yapılan çalışmaların sonuçları ise birbiriyle çelişkilidir. Bu reseptörlerin agonistlerinin ve antagonistlerinin meme kanserinde tümörlü hücre büyümesine etkileri ve apoptozla ilişkileri tam olarak bilinmemektedir. Pro12Ala ve meme kanseri ilişkisini inceleyen çalışmalar oldukça sınırlı sayıdadır ve sonuçları birbiriyle çelişkilidir. Çalışmamızda meme kanseri hasta örneklerinde PPARgama gen varyasyonları Pro12Ala ve C161T, sağlıklı bireylerden oluşan kontrol grubuyla kıyaslanarak, polimorfizmlerin meme kanseri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmamız her iki varyasyonun meme kanseriyle ilişkisini incelemesi açısından ilktir. Bu amaçla, meme kanseri hastası 95 birey deney grubu, ailesinde ve kendisinde kanser hastalığı bulunmayan 119 sağlıklı birey ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Bu amaçla Polimeraz Zincir Reaksiyonu-Restriksiyon Fragman Uzunluk Polimorfizmi (PZR-RFLP) ve jel elektroforezi yöntemleri kullanılarak polimorfizmler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the main causes of cancer deaths and the most common cancer in the world. One of the important factors that are effective in breast cancer mechanisms is Peroxisome Proliferator-Activated Receptor Gamma (PPAR Gama) which is a ligand-bound transcription factor of the nuclear receptor superfamily and is known to be effective in a variety of cancer types. Yet, the results of studies on breast cancer and PPAR-gamma relation are contradictory. The effects of agonists and antagonists of these receptors on tumor cell growth in breast cancer and their relation to apoptosis are not fully known. Studies that examine Pro12Ala and breast cancer associations are quite limited, and the results are inconsistent. In our study, the effects of polymorphisms on breast cancer were investigated by comparing the PPARgamma gene variants Pro12Ala and C161T in healthy control subjects and breast cancer patients. The thesis is the first study to investigate the effects of both variations in breast cancer. For this purpose, 95 breast cancer patients were selected as the experimental group, and 119 healthy individuals whose family members and themselves had no cancer disease were selected as the control group. Polymorphisms were determined using Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Length Polymorphism (PCR-RFLP) and gel electrophoresis methods.