Self-esteem, political efficacy, and perceived parental attitudes
Öz-saygı, siyasal etkinlik ve algılanan anne-baba tutumları
- Tez No: 208434
 - Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÇARKOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
 - Yıl: 2007
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Sabancı Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin ana amacı, algılanan siyasal etkinlik düzeyi ile öz-saygı düzeyi arasında ve öz-saygı düzeyi ile algılanan demokratik anne-baba tutumu derecesi arasında olumlu yönde bir bağıntı ve öz-saygı düzeyi ile algılanan koruyucu-istekçi anne-baba tutumu ve öz-saygı ile algılanan otoriter anne-baba tutumu dereceleri arasında olumsuz yönde bir bağıntı olduğu yönündeki üç varsayımı test etmektir. Gereçler, her biri algılanan siyasal etkinlik, öz-saygı ve algılanan anne-baba tutumu ölçeklerini içeren iki anketten (A1 ve A2) oluşmaktadır. A2'de, algılanan siyasal etkinlik ve algılanan anne-baba tutumu ölçeklerinin maddeleri özgün biçimde bulunurken, A1'de, bu ölçeklerin maddeleri, anket tasarımı kurallarına uymalarını sağlamak amacıyla değiştirilmiştir. Sabancı Üniversitesi lisans öğrencilerinden oluşan popülasyon arasından çok aşamalı örnekleme yoluyla iki ayrı grup seçilmiştir. Katılımcılar (G1 ve G2), gruplarına göre onlara gönderilmiş, elektronik ağ tabanlı anketleri (A1 ve A2) dolduramaları yönünde davet içeren e-postalara, anketleri doldurarak yanıt veren Sabancı Üniversitesi lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Sonuçların gösterdiği üzere, G1 ve G1 için, algılanan siyasal etkinlik öz-saygı ile olumlu yönde ve anlamlı olarak bağıntı kurmaktadır. Öz-saygının algılanan anne-baba tutumu ile olan ilişkisi konusunda, bulguların gösterdiği üzere, G1 ve G2 için, algılanan demokratik anne-baba tutumu öz-saygı ile olumlu yönde ve anlamlı bir bağıntı kurmaktadır. Algılanan koruyucu-istekçi anne tutumu yalnızca G2 için öz-saygı ile anlamlı ve olumsuz yönde bağıntı kurmaktadır. Bunun yanında, algılanan otoriter annebaba tutumu yalnızca G2 için öz-saygı ile anlamlı ve olumsuz yönde bağıntı kurmaktadır. Bir kişilik özelliği ile algılanan anne-baba tutumları arasındaki bağlantının yanı sıra, belli bir siyasal tutum ve bir kişilik özelliği arasında bağlantı aramaya kalkışmak, siyasal davranışa kişilik yaklaşımı ile kişiliğe toplumsal-bilişsel yaklaşımı birleştirerek, siyasal toplumsallaşmaya iki aşamalı bir yaklaşıma işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes to test the following three hypotheses: perceived political efficacy positively correlates with self-esteem; self-esteem positively correlates with perceived democratic parental attitude; and, lastly, self-esteem negatively correlates with perceived protective-demanding and perceived authoritarian parental attitudes. Two questionnaires (Q1 and Q2), each measure perceived political efficacy, selfesteem, and perceived parental attitudes. In Q2, the items of self-esteem and perceived parental attitude scales have been kept in their original forms whereas in Q1, the items of those scales have been modified to fit questionnaire design. Two groups each have been selected as a result of multi-stage stratified sampling of the Sabancı University undergraduate population. Participants (G1 and G2) are composed of those who have responded to the e-mail invitations sent to the two groups to complete the web-based questionnaires (Q1 or Q2). The results reveal that perceived political efficacy positively correlates with self-esteem for both G1 and G2. Concerning the relation of self-esteem to perceived parental attitudes, the findings show that perceived democratic parental attitudes positively correlate with self-esteem for both G1 and G2. Perceived protective-demanding mother?s attitude significantly and negatively correlates with self-esteem for only G2. Furthermore, perceived authoritarian mother?s and father?s attitudes also negatively and significantly correlate with self-esteem for only G2. The attempt to look for a connection between a certain political attitude and a personality quality, in addition to the connection between a personality quality and perceived parental attitudes, indicates a two-step approach to political socialization which combines personality approach to political behavior with the social-cognitive approach to personality.