Okul yöneticilerinin benlik saygıları ile politik becerileri arasındaki ilişki
The relationship between self esteem and political skills of school administrators
- Tez No: 841644
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı resmi okullarda görev yapan yöneticilerin görüşlerine göre benlik saygıları ile politik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada, Antalya ili Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ve Aksu ilçelerindeki resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 235 yöneticinin görüşlerine başvurulmuştur. Okul yöneticilerinin politik becerilerini belirlemek amacıyla Ferris ve arkadaşları (2005) tarafından geliştirilmiş, Özdemir ve Gören (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış ve Türkçe formunun geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmış olan“Politik Beceri Envanteri”kullanılmıştır. Benlik saygılarını belirlemek için ise M. Rosenberg (1965) tarafından geliştirilen ve Füsun Çuhadaroğlu (1986) tarafından Türkçeye uyarlanan ''Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği“ kullanılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ”İlişkisel Tarama Yöntemi“nden yararlanılmış; veri toplama aracı olarak ise anket kullanılmıştır. Okul yöneticilerinden elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS 20 programından yararlanılmıştır. Okul yöneticilerinin demografik ve mesleki özellikleri ile ilgili dağılımların gösteriminde, yüzde ve frekans kullanılmıştır. Okul yöneticilerinin problemin alt boyutlarından aldıkları puanların okul yöneticilerinin demografik ve meslekleri ile ilgili özelliklerine göre farklılaşma durumlarının araştırılmasında bağımsız örneklemeler için ”T Testi“ ve Tek Yönlü Varyans Analizi”(ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca benlik saygısı ile politik beceriler arasındaki ilişkiyi belirlemek için“Korelasyon Analizi”; yordama durumunu belirlemek için ise“Basit Regresyon Analizi Testi”kullanılmıştır. Sonuç olarak okul yöneticilerinin benlik saygısı ve politik beceri düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Benlik saygısı düzeylerinin okul yöneticilerinin politik beceri düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı ve toplam varyansın %20'sini açıkladığı görülmüştür. Okul yöneticilerinin benlik saygısı düzeylerinde cinsiyet ve okul kademesi değişkenlerine göre anlamlı bir fark olduğu görülürken, diğer değişkenlere göre anlamlı bir farka rastlanılmamıştır. Okul yöneticilerinin politik beceri düzeylerinde eğitim durumu değişkenine göre anlamlı bir fark olduğu görülürken, diğer değişkenlere göre anlamlı bir fark gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between self-esteem and political skills according to the views of administrators working in public schools. In the research, 235 administrators working in public primary, secondary and high schools in Kepez, Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı and Aksu districts of Antalya province were consulted for their opinions. The“Political Skill Inventory”, which was developed by Ferris et al. (2005) and adapted to Turkish by Özdemir and Göran (2015), was used to determine the political skills of school administrators. The“Rosenberg ”Self-Esteem Scale“ developed by M. Rosenberg (1965) and adapted into Turkish by Füsun Çuhadaroğlu (1986) was used in order to determine their self-esteem. In the research, the ”Relational Screening Method“, one of the quantitative research methods, was used, and a survey was conducted as a data collection tool. IBM SPSS 20 program was applied for the analysis of the data obtained from school administrators. Percentage and frequency were used to display the distributions related to the demographic and professional characteristics of school administrators. ”T-Test“ and ”One-Way Analysis of Variance“ (ANOVA) was utilized for independent sampling in the research of the differentiation of the scores obtained by school administrators from the sub-dimensions of the problem according to their demographic and occupational characteristics. In addition, ”Correlation Analysis“ was used to determine the relationship between self-esteem and political skills; and ”Simple Regression Analysis Test" was used to determine the prediction status. As a result, it was found that there is a statistically significant and positive relationship between the self-esteem and political skill levels of school administrators. It was also seen that self-esteem levels significantly predicted the political skill levels of school administrators and explained 20% of the total variance. It was observed that while there was a significant difference in the self-esteem levels of school administrators according to the gender and school level variable, no significant difference was found according to the other variables. It was observed that while there was a significant difference in the political skill levels of the school administrators according to the educational status variable, no significant difference was observed according to the other variables.