Kredi taleplerinin değerlendirilmesinde analitik hiyerarşi süreci yöntemi ve uygulanabilirliği üzerine bir araştırma
Analytic hierarchy process method in evaluation of credit demands and a reasearch on its applicability
- Tez No: 208445
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLKİN BARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, imalat sanayi alt sektörü olan dokuma sanayinde faaliyet gösteren dört şirketin finansal tablolarından elde edilen finansal oranları ile finansal olmayan kriterleri birlikte dikkate alınarak, şirketlerin kredibilitelerinin belirlenmesine yönelik örnek bir model geliştirilmiştir. Modelin kurulmasında Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi kullanılmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS), birbirinden bağımsız kriterleri hiyerarşik bir yapıda ele alarak ikili karşılaştırmalar yoluyla kriterlerin göreli ağırlıklarını hesaplayan ve elde edilen ağırlıkları tek bir toplam puana dönüştüren bir çok kriterli karar verme yöntemidir. Analitik Hiyerarşi Süreci Yönteminin kullanımı kolaydır ve farklı kriterlerin bir arada kullanılmasıyla tek bir puan elde edilmesine olanak sağlar. Analitik Hiyerarşi Süreci'nin uygulanmasında, ana kriter ve alt kriterler hiyerarşik bir yapıda sınıflandırılmış ve ardından toplam kredibilite puanı hesaplanmıştır. Oluşturulan model her bir şirket için ayrı ayrı çalıştırılmış ve her bir şirket için tek bir kredi notu hesaplanmıştır. Daha sonra geliştirilen bu model ile firmalar, aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmalarla karşılaştırılmış, hesaplanan kredi notuna göre örnek şirketlerin kredi kararı verilmiştir. Son olarak da Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemi kullanılarak oluşturulan modelin uygulanabilirliği tartışılmıştır. Bu çalışma ile kredi taleplerinin değerlendirilmesi sürecinin daha nesnel ve matematiksel bir şekilde gerçekleştirilmesi ve kredi değerlendirme süresinin kısaltılması, hem niceliksel hem de niteliksel kriterlerin analize katılması ile değerlendirmenin daha doğru, gerçekçi bir şekilde yapılması amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler : Analitik Hiyerarşi Süreci, Çok Kriterli Karar Verme, Kredibilite, Kredi Değerlendirme, Kredi Notu.
Özet (Çeviri)
In this study, by using financial ratios and considering non-financial criterion together, a model that aims to assess ratings of four textile industry firms? credibility is developed. The Analytic Hierarchy Process Method is used to construct the model. The Analytic Hierarchy Process (AHP) is one of the multi criteria decision making method that constructs a multi-level decision hierarchy and obtains relative weights of components of the hierarchy by making pairwise comparisons and gets an overall score by combining these weights. The Analytic Hierarchy Process method is easy to use and capable to keep tract of decision made in reaching the overall score by combining different types of criteria. In the application of Analytic Hierarchy Process, criteria and subcriteria are classified and placed in hierarchy, then an overall credibility score is calculated. The developed model is ran for each firm and for every firm a single credit rating is obtained. And then the model is used to compare the firms with the other firms in the same sector and according to example firms? credit ratings, credit decision is made. At the end, applicability of this method is also discussed. This study aims to performs the credit evaluation process more objective and mathematically, to shortens the credit evaluation time and to provides uniformity with considering both qualitative and quantitative criteria in credit decisions. Keywords : Analytic Hierarchy Process, Multi Criteria Decision Making, Credibility, Credit Evaluation, Credit Rating.