Ticari bankacılıkta konsolide analizin kredi değerlendirme sürecine etkisi
The effect of consolidated analysis on the credit assessment process in commercial banking
- Tez No: 862891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bankacılık sektörünün en temel işlevlerinden birisi de kredidir. Kredi riskinin konsolide mali tablo analizi sonucunda, finansal risk açısından etkisinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ticari bankacılıkta kredi risklerinin işlevsel ve etkin bir şekilde ölçülmesi, yönetilmesi, değerlendirilmesi ve izlenmesi bankanın etkili bir kredi risk yönetimi anlayışını uygulaması ve benimsemesine bağlıdır. Bu çalışmada, literatürde adı geçen kredi riski ölçüm yöntemlerine ek olarak, Analitik Hiyerarşi Süreci Yöntemiyle ilişkilendirilen ve Basel II kriterlerine göre yer alan firmaların kredi taleplerinin değerlendirilmesinde kullanılan yöntem ve bu yöntemin grup firması olarak adlandırılan yönetim veya finansal açıdan ilişkili iki farklı işletmenin mali veri bilançolarının birbirleriyle yapılan ticari veya finansal işlemler sonucu oluşan bakiyelerinin sadeleştirilmesiyle oluşturulan konsolide analizin, kredi değerlendirme sürecine etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the basic functions of the banking sector is to provide loans. It is aimed to obtain the result of the consolidated financial statement analysis in terms of credit risk and financial risk. Functional and effective display, display, evaluation and storage of commercial banking credit risks depend on the bank's implementation and monitoring of an effective credit risk management approach. In addition to the credit risk measurement methods mentioned in the literature, this is the method associated with the Analytical Hierarchy Process Method and used in the evaluation of loan rates in the commercial segment according to Basel II criteria, commutative management as a group guarantee or financial data credit evaluations in different ways in terms of commercial or financial By simplifying the balances resulting from the transactions, the consolidated analysis of the system is aimed and the effects of the credit evaluation process are determined.