Joachim Wach'a göre bilimler tasnifi ve din sosyolojisi
Classification of scienses, and sociology of religion according to Joachim Wach
- Tez No: 208473
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bilimlerin tasnif edilmesi geleneği eskiden beri mevcut olmuştur. Farklı kültürlerde yetişmiş bilim adamları kendi kriterlerini kullanarak bilimleri değişik açılardan tasnif etmiş ve birbirinden farklı bilim tasnifleri ortaya koymuşlardır. Dinler Tarihçisi ve aynı zamanda Din Sosyolojisi'nin kurucularından biri olan Joachim Wach, genel bir bilimler tasnifi yapmamıştır. Onun bilimler tasnifi İlahiyat, Din Felsefesi ve Din Bilimleri (Religionswissenschaft)'nden ibarettir. Din Bilimleri de Dinler Tarihi, Din Sosyolojisi, Din Fenomenolojisi, Din Psikolojisi ve Din Antropolojisi ve Etnolojisi'ni ihtiva etmektedir. Wach, İlahiyat ve Din Felsefesi'nden bağımsız bir Din Bilimleri'nin metotlarını ve sınırlarını ortaya koymaya çalışmıştır. Bu çalışma ile Wach'ın bilimler tasnifi, özellikle Din Bilimleri ve bunun alt dalı olan Din Sosyolojisi'nin bu tasnifteki yeri, metotları, sınırları ve diğer bilimlerle ilişkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Wach'a göre İlahiyat ve Din Felsefesi normatif bir disiplindirler ve tümdengelim metodunu esas almaktadırlar. Din Bilimleri ise deskriptiftir. Bilimsel hayatı boyunca anlama meselesi üzerinde önemle duran ve tüm diğer kültür ve dinlerin anlaşılmasını amaçlayan Wach'a göre Din Bilimleri'nin gayesi diğer dinleri anlamak ve yaşayan bütünler olarak sunmaktır. Wach, Din Sosyolojisi'ni Din Bilimleri'nin önemli bir sistematik yönü olarak görmüştür. O, Din Sosyolojisi çalışmalarında Anlayıcı Sosyoloji ekolünün ve Max Weber'in etkisi altında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The tradition of the classification of sciences has continued since long. It has been classified by the people from different culture, they have classified according to different criteria they have applied. . Religions have never been classified by a person like Joachim Wach, who was theological historian as well as a sociologist. His field were theology classification, theological philosophy and theological sciences. In the field of theological sciences his main emphasis was on History of religions, Religious sociology, religious psychology, religious anthropology and the religious ethnicity. Wach has tried explore the methods and boundaries for theological sciences which are indepedent of theology and philosophy of religion. It has been tried to explain the methods of classification of Religious sociology by Wach, their boundaries and their relation with different branches, all of which comes under the theological sciences, in this work. According to Wach theology and religious philosophy are normative in disciplines and Tümdengelim method has been used as the basic principle. Whereas the theological sciences are descriptive in nature. According to Wach, who has tried to understand and explain all the religion all of his scientific life, the gist of theological science is to understand other religion as a living entity which is being stated here. Wach has seen religious philosophy as the sytematic way to understand the theological sciences. He stands under the effect of Max Weber in the field of religious sociology.