İltibas suretiyle gerçekleşen haksız rekabet halleri - Ab hukukuyla mukayeseli olarak
Unfair competition through confusion - comparative with Eu law
  1. Tez No: 209994
  2. Yazar: FATMA ESENYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LERZAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Aldatıcı hareket veya dürüstlük kurallarına aykırı sair suretlerle iktisadi rekabetin suiistimali seklinde gerçeklesen haksız rekabet, yaygın bir sekilde fikri mülkiyet haklarının ihlali ile gerçeklestirilmektedir. Fikri mülkiyet hakları son yıllarda uluslararası ticarete konu olmaları bakımından gelismis ülkeler için daha da önemli hale gelmis ve bu konuda hem ulusal hem uluslararası düzeyde yasal düzenlemelerin etkinligi artırılmıstır. Global ekonominin ve aynı zamanda AB ekonomisinin baslıca aktörlerinden biri olmak isteyen gelismekte olan bir ülke olarak Türkiye de bu gelismelere ayak uydurmus, uluslararası düzeydeki anlasmalara katılmıs, iç hukukunu da bunlara uygun hale getirmistir. Fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik özel yasal düzenlemeler, haksız rekabet hukukunun uygulama alanını daraltsa da, tekelci haklar saglayan fikri mülkiyet hakları karsısında dürüst olmayan ticari uygulamalarla savasan haksız rekabet hukukuna her zaman ihtiyaç duyulacaktır. AB Hukukunda, marka ve tasarım gibi bazı fikri haklar bakımından ortak düzenleme saglanabilse de, patentler dahil bazı haklar bakımından saglanabilmis degildir. Haksız rekabete iliskin de ortak bir düzenlemenin bulunmaması, fikri haklarla iltibas yaratmak suretiyle haksız rekabet eylemi gerçeklestirme konusunu iyice karmasık bir hale getirmektedir. Rekabeti ihlal eden haksız eylemlerin niteligi konusunda her üye ülkenin farklı algılamaları olabileceginden ortak bir haksız rekabet düzenlemesinde bulusulması zor olmakla birlikte, uygulamada yeknesaklıgın saglanabilmesi için zorunludur.
Özet (Çeviri)
Unfair competition is the abuse of economic competition by deceptive practices or any other manner against the rules of bona fides and commonly takes place through the violation of intellectual property rights. As the intellectual property rights are the topic of international trade, they turned out to be highly important issues for the developed countries within the last few years. So, the effectiveness of legislation is enhanced at both national and international levels. Turkey, as a developing country who aims to become one of the main actors of the global and the EU economy, is know adopting her national legislations to already recognized international agreements. Law of intellectual property rights restricts the application of unfair competition law. However, unfair competition law which struggles with commercial activities against bona fides will always be necessary in line with law of intellectual property rights which provides monopolist rights. In EU, common legislation is obtained for some of the intellectual property rights such as trade marks and industrial designs but not for all including patents. The lack of common legislation for unfair competition creates a greater complexity for unfair competition through confusion with intellectual property rights. As each member country could have different perceptions about what unfairness is and characteristics of unfair action which infringes competition, it is difficult to construct common legislation on unfair competition although it is compulsory.