Küresel kapitalizmin yeni kamusal alanı olarak internet: yeni toplumsal hareketlerin interneti kullanımı
Internet as a new public sphere in the age of global capitalism : the use of internet by new social movements
  1. Tez No: 208537
  2. Yazar: GÜLÜM ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
1990'lı yılların başında küreselleşme sürecine tepki olarak ortaya çıkan ve?Üçüncü Kuşak? hareketler olarak da bilinen yeni toplumsal hareketler,örgütlenmelerinde ve kampanyalarında yeni enformasyon ve iletişim teknolojilerinidünyayla iletişim kurmak için öncelikli araçlar olarak kullanmaktadırlar. Buteknolojilerden biri olan internetin tekelleşmiş ana-akım medyada ifade imkanıbulamayan yeni toplumsal hareketler için ?alternatif? medya, yeni ve küresel birdemokratik kamusal alan oluşturduğu ileri sürülmektedir.Yeni toplumsal hareketler interneti birçok nedenden ötürü (ucuzluk, yatay vedemokratik iletişim, etkileşim, çoklumedya olanakları vb.) ve birçok amaçla (dünyayakendi davalarını duyurmak, sanal cemaatler yaratmak, sanal forumlarda kamusalmeseleleri tartışmak, yeni aktivistler toplamak, kampanyalarını örgütlemek vb.)kullanmaktadırlar. Ancak, internete erişimin sınırlı olması (Sayısal Uçurum sorunu) veiçeriğinin giderek ticarileşmesi yeni toplumsal hareketlerin, toplumlarındemokratikleşmesinin ve çoğulculuğun önünde engel teşkil etmektedir.Bu araştırma, Haziran 2003'ten bu yana Irak'ta savaşı durdurmak içinkampanyalar yürüten savaş karşıtı Küresel BAK hareketini örnek çalışma olarak elealarak internetin yeni toplumsal hareketler tarafından kullanımını incelemeyiamaçlamaktadır. Çalışmada yöntem olarak hareketin temsilcileriyle kişisel görüşmeler veharekette yer alan aktivistlerin siyasal etkinliklerini ve internet kullanımını belirlemeküzere anket yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
New social movements, appeared in the beginning of 90s as a reaction to theglobalization and known as ?third-generation movements?, are organized and take actionusing new information and communication technologies (ICTs) as a primary tool forcommunicating around the world. Internet is considered as a global democratic publicsphere, creating an ?alternative? media for these movements which cannot findopportunities to express themselves or their causes because they are ignored by thehighly-concentrated mainstream media.New social movements prefer to use Internet for many reasons (cheapness, morehorizontal and democratic communication, interactivity, multimedia facilities etc.) andfor different purposes (to communicate their causes all around the world, create virtualcommunities, to debate conflictual issues in on-line forums, to collect new activists, toorganize their campaigns etc.). However, the limited access to the Internet (the problemof digital divide) and the commercialization of its content form the boundary for the newsocial movements, the democratization of societies and the pluralism.This study aims at analyzing the use of Internet by a popular Turkish anti-warmovement, Küresel BAK, which has existed since June 2003 and has organized sevencampaigns against the war on Iraq. The methodology consists of interviews withmovements? moderators and a survey, designed to determine the political activities andthe use of Internet by activists, which are members of the movements? mail groups.