Mersin il merkezinde faaliyet gösteren işletmelerde reklam anlayışı ve bir uygulama
The advertisement understanding at companies in the center of mersin province and a study
- Tez No: 208558
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGÜR ÖZÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, Mersin il merkezindeki işletmelerde reklam faaliyetlerinin incelenmesi ve bir uygulama ile tanımlayıcı analizinin yapılmasıdır. Buna araştırmaya, öncelikli olarak, rekabet ortamında reklam kavramı incelenerek, önemi ve gerekliliği konusunda edinilen bilgilerin sunulduğu teori kısmıyla başlanmıştır. İşletmeler açısından göz ardı edilemeyecek bir olgu olan doğru reklam nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli ve hangi araçlar kullanılmalı gibi soruların yanıtları verilmeye çalışılmıştır. Reklam konusunda yaptığımız teori çalışmalarından sonra söz konusu mersin il merkezinde bir araştırma yapılmıştır. İşletmelerin reklam anlayışını belirlemeye yönelik yapılan anketlerden elde edilen veriler incelenip değerlendirilmiştir. Elde edilen bilgiler istatistiksel olarak incelenip değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ile genel bir yargıya varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the advertisement at companies in the center of Mersin Province and make a descriptive analysis through an experiment. In the theoretical part of the study the importance, need and understanding of advertisement in competetive field has been focused on. Then, advertisement strategies and activities have been dealt with, and the theoretical part has been finished. In the light of the knowledge gained, the companies in the center of Mersin have been found worth to study on. Since advertisement gained importance we have tried to answer the following questions: How should advertisement be made? What are the points to be careful about? What means must be used? After the theoretical studies we have made, in order to determine the advertisement understanding, a field study has been carried out at the companies in Mersin. The data, which was obtained by survey made at the companies in the field study, has been evaluated statistically. After evaulating the findings obtained we have tried to come to a general judjement.