Financial ratio analys of textile and ready made garment companies in Istanbul chamber of industry for top 500 companies in Turkey(1998-2003)
İstanbul sanayi odasının belirlediği Türkiye'nin 500 büyük sanayi işletmesi çalışmasındaki tekstil ve hazır giyim firmalarının finansal oran analizi (1998-2003)
  1. Tez No: 208557
  2. Yazar: AYŞE BEGÜM TANYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dünya Tekstil ticareti 2005 yılında kotaların kaldırılması ile yeni ve çok rekabetçi birdöneme girmiştir.Rekabetin öneminin arttığı bu yeni ekonomik düzende, firmalarınayakta kalabilmesi ve başarılı olabilmesi oldukça zorlaşmıştır. Özellikle fiyatrekabetinin arttığı bu dönemde, Türk Tekstil ve Hazır Giyim sektörü de yeni birsüreçten geçmektedir.Sektör bir taraftan uluslararası normlara uygun mal ve hizmetüretimini gerçekleştirirken diğer taraftan da dünya Tekstil ve Hazır Giyim pastasındanaldığı payı koruma ve genişletme çabalarını arttırmaktadır.Bu araştırmanın temel amacı, Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe faaliyette bulunanfirmaların 1998-2003 yılları arasındaki finansal yapı ve performans sonuçlarını ortayakoyabilmektir. Çalışma kapsamına 86 Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe faaliyettebulunan firma katılmıştır.Firmaların tamamı ISO tarafından hazırlanan 500 Büyüksanayi İşletmesi sıralamasına sürekli yada aralıklı olarak girmektedir.Firmaların 1998-2003 yılları arasını kapsayan finansal oranlar tesbit edildikten sonra, bu oranlarTCMB tarafından hesaplanan sektör ortalamaları ile karşılaştırılarak farklılıklarortaya konulmuştur.Oranlardaki değişmenin daha doğru analiz edilebilmesi için,1998'den 2003 yılına kadar Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmeler ana başlıklaraltında özetlenmiştir.Ayrıca Tekstil ve Hazır Giyim sektörünün Türkiye ve dünyadakigelişimi de anlatılmıştır.Bu araştırma kapsamında yapılan diğer bir araştırmada ise, ISO'nun 500 BüyükSanayi İşletmesi sıralamasına girebilmede finansal oranların önemli göstergeler olupolmadıkları incelenmiştir.Araştırmada Çok Boyutlu Regresyon analizi yöntemikullanılmıştır.86 firmanın 1998-2003 yıllarına ait 46 finansal oranı bağımsız değişkenolarak model kapsamına alınmıştır.İşletmelerin her yıla ilişkin üretim satış gelirleri isebağımlı değişken olarak model kapsamına alınmıştır.Data analizinde SPSSprogramından yararlanılmıştır.Sonuçlar, finansal oranların firmaların üretimden satış gelirlerini açıklamada, önemligöstergeler oldukları hipotezimizi desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The world textile trade has become a very competitive arena as of 2005 when thequatos were abolished. In the new economic conditions with the increasingimportance of competition, it has become more difficult for the firms to stand up withtheir own efforts and be successful. Therefore, it is now more significant to show acertain level of performance both in domestic and foreign markets to be able tocompete with other firms and produce goods and services in accordance with normsof the industry.The main purpose of this study is to show the structure and financial performance ofTextile and Ready Made Garment Companies in Turkey between 1998-2003. Thestudy consists of 86 companies of textile and ready made garment sector. All thecompanies in the study were listed at ICI?s Major-500 Companies consistently oroccasionally in this period.Firstly, the ratios of these companies for the period of1998-2003 were computed. Then these ratios were compared to the sectoralaverages which are calculated by The Central Bank of Republic of Turkey.In order tohave a more accurate horizantal analysis, a short summary of economic conditionsof Turkey for the period of 1998-2003 was added, and the conditions of Turkish andGlobal Textile Sector for the same period was briefed.In another part of the study, it was examined whether the financial ratios would beimportant indicators or not in order to enter ICI?s list. In the study multi-dimensionalregression anaysis method was used. 46 financial ratios between the years 1998 and2003, of 86 companies were included to the model as independent variables. On theother hand, revenues generated from sales of production were included asdependant variables. The analysis was made in the computer environment withSPSS software.The results confirm that the study?s hypothesis of financial ratios are importantindicators to explain sales revenues from production.