İnsan hakları kapsamında özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı
Right to privacy in the scope of human rights
  1. Tez No: 208559
  2. Yazar: ŞERİFE GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YÜCEL ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Özel hayatın gizliligi ve korunması hakkı ile ilgili olarak hazırlanmıs olan bu çalısmanın amacı; bu hakkın tarihsel kökenlerini ortaya koymak, Türkiye genelinde ve uluslararası hukukta bu hakkın ne sekilde korundugunun tespitini yapabilmek, ihlallerin hangi durumlarda ortaya çıktıgını bulmak ve bu ihlallerin ne sekilde asgari düzeye indirilebilecegini tartısmaya sunabilmektir. Avrupa nsan Hakları Hukuku ve mevzuatı ile ulusal mevzuatımız yasal kapsam olarak kullanılmıstır. Baslangıç olarak insan hakları hukuku ve temel kavramları degerlendirilmis ve tümdengelim metodu ile özel hayatın gizliligi ve korunması hakkının degerlendirilmesine geçilmistir. Degerlendirilen mahkeme kararları ve pratik hayattaki uygulamalar ısıgında, bireylerin özel yasantılarının gitgide daha büyük tehditlerle karsı karsıya oldugu sonucuna varılmıstır. Modern insan söz konusu oldugunda, özel hayatın gizliligi ve korunması hakkının yeterli düzeyde güvence altına alınmadıgı ortaya çıkmıstır. Gerek dünyada gerekse Türkiye'de özel hayatın kapsamına giren konulara yasa boslukları nedeniyle gereken korunma saglanamamaktadır. 21. yy insanı özel yasamına iliskin yapılan ihlallere, ondan beklenemeyecek sekilde, tepki vermemektedir. nternet kullanımının sınırsız özgürlük sagladıgı düsünülen bir dünyada aslında hukukun varolan gelismelere yetersiz kaldıgı ve aynı hızla gelisemedigi tespit edilmistir. Bu sonucun olumluya dönüsmesi için yasaların gelistirilmesi dısında bireyin de gelistirilmesi gerektigine dikkat çekilmistir.
Özet (Çeviri)
The scope ot this thesis is to display the historical roots of the ?right to privacy?, to determine the legal procedure of the protection of the ?right to privacy? in international and Turkish legislation, to discover the conditions where the violations of right to privacy begins and to start a deliberation about how to minimize these violations. The European Human Rights Law and Turkish law is used as a legal source for this thesis. Initially, the human rights law and its basic concepts are appraised and afterwards a clear definition of the ?right to privacy? is made so that the praxis of this subject matter can be transpired with the deductive method. In light of the evaluated court decisions and the everyday life exercises, it is figured out that the individual?s private life is up against to more and more escalation threats. By the end of this thesis it is found out that, as far as the modern person is concerned, it is obvious that right to privacy is not protected sufficiently. Because of the loopholes in the law, the sufficient protection cannot be given to the issues in the scope of private life. Especially, the modern people don?t react to the violations of their privacy rights in spite of what is expected. It is confirmed that the juristic improvements cannot come up with the existing improvements and remain insufficient to the world where internet usage is thought to be unlimited. To convert this conclusion into a positive favorable result, not only the building up of the legislation is up to par but the improvement of the private individual is needed without question.