Din ve ekonomi perspektifinden Kahramanmaraş sanayi kuruluşları üzerine sosyolojik bir araştırma
From the religion and economical perspective Kahramanmaras a research on indrustrial establishment
  1. Tez No: 208562
  2. Yazar: ZEYNEP KAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Toplumların sanayilesme süreci ile geçirdiği değisim, çağımızda basta gelen konulardan biridir. Bu değisim dalgası, toplumları binlerce yıldır sahip oldukları geleneksel hayat çizgisini ve bu çizgide varlığını sürdüren en temel kurumları değisime yöneltmistir. Bugün sanayilesmenin sadece ekonomik bir olay olmadığı, bunun yanında sosyal değismenin de temel dinamiği olduğu kabul edilmektedir. Sanayilesmenin sonucunda meydana gelen sosyal değisme içinde dini yasayıs dinin sosyal fonksiyonu itibariyle en yüksek derecede etkilenerek, geleneksel toplumdaki din anlayısından farklı bir durum ortaya çıkmıstır. Sanayilesme sürecinde tepkimelere giren Kahramanmaras toplumunda yasayan girisimcilerin yasam tarzında inanç, tutum ve toplumsal boyutuyla, önemli bir yer tutan sosyo-dini hayatı, tesadüfî örneklem metoduyla incelenmistir. Böylece dini inanç, anlayıs ve değerlerin ekonomik tutum ve davranıslar üzerindeki etkisinin yanı sıra ekonomik gelismelerin dini anlayıs üzerindeki etkisi sosyolojik yaklasımla değerlendirilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The change which the communities have had via the process of industrialization is one of the major topics today. These waves of change have directed the communities and their traditional life styles and the most basic foundation which carry on their existence in this style to the change. Today not only is the industrialization on economical phenomena, but also it is the basic dynamic of social change. Religious life of social change as a result of industrialization by being effected with social function the situation different from the religious view of the traditional community. The socio-religious life of the entrepreneurs who live in Kahramanmaras which has been reacted during the industrialization with the belief, social dimension and life style, it has been analyzed with the exampling method. Thus, in addition to the effect of religious belief, understanding and attitudes on behaviours, the effect of the economical developments on the religious belief has been tried to evaluate with the sociological approach