Din-terör ilişkisi ve dini değişme
Religion-terror relationship and religious changes
- Tez No: 208563
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Radikal İslami hareketlerin ideolojik kökleri 18.ve 19. yüzyıl İslam'ın uyanışında yatmaktadır. Bu hareket 20. yüzyılın ilk yarısında ?İslami kaynaklara dönüş? olarak adlandırılmaktadır. Hareketin önde gelen lider ve ideologları Abul Ala Mevdudi, Hasan El- Benna ve Seyyid Kutub'dur. Hareketin amacı İslam dünyasında siyasal ve entelektüel alanda köklü değişiklikler yapmaktır. Bu amaçlarını gerçekleştirebilmek için Kur'an'dan referans aldıkları bazı kavramları kullanmışlardır. Bu arada dini metinlerin ulema ve dini liderler tarafından yanlış kullanılması ve siyasal amaçlar için dini metinlerin yanlış yorumlanması terörist faaliyetlerde etkili olmuştur. Bu nedenle bazı dini metinlerin modern dünyadaki sosyal değişimlerden dolayı modern şartlara uygun olarak yeniden yorumlanması gerekmektedir. Çünkü din ile terör arasında ilişki kurulmasına karşılık din özellikle de İslamiyet terörün kaynağı değildir. Terörün temel sebebi siyasal, sosyal ve ekonomiktir
Özet (Çeviri)
The roots of Radical Islamic movement ideology lie in the Islamic revivalism of 18th and 19th centuries and this movement ?Islamic Resurgence? of the first half of the 20th century. Its principal leaders and ideologues include Abul Ala Mawdudi, Hasan Al-Banna and Sayyid Qutb. This movement aims, made main changes on politic and intellectual on Islamic world. In order to put its aim in to reality, some of concepts that are referenced by the Quran are being used. Meanwhile, the explanations of religious texts misused by ulema and religious leaders and misuse of religious for a politic aims may be influential on terrorist activities. For his reason, some of the religious texts must be reinterpreted in modern conditions because of social changes on modern world. Although there is a relationship between religions and terror, religion is not only source of terror itself. Terror is mainly motivated by politic, social and economical.