Ortaöğretim öğretmenlerinin ölçme değerlendirme tekniklerini etkin kullanabilme yeterliliklerinin araştırılması (Kahramanmaraş örneği)
Searching for the proficiency of the teachers at secondary schools in using the techniques of measurement and evaluation in an active way (sample of Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 208564
  2. Yazar: AYFER NALBANTOĞLU EYİTMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ortaöğretim kurumlarında görev yapan branşöğretmenlerinin ölçme değerlendirme tekniklerini ne derece etkin kullandıklarını veuygulama konusundaki görüşlerini belirlemek; bu görüşler arasında mezun olunanfakülte, branş, mesleki kıdem, cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklar olup olmadığınıtespit etmek ve ortaya çıkan sonuçlardan yararlanarak çözüm önerileri geliştirmektir.Araştırmanın evrenini, 2005?2006 Eğitim Öğretim yılında Kahramanmaraş ilibelediye sınırları içinde ortaöğretim kurumlarında görev yapan 960 branş öğretmeni,örneklemini ise 580 branş öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada öğretmenlere,öğrenci başarısını ölçme ve değerlendirme davranışları ve ölçme değerlendirmetekniklerini etkin kullanma ve uygulama yeterlilikleri ile ilgili 62 sorudan oluşan biranket uygulandı ve öğretmenlerin bu konulardaki tutum ve davranışları belirlenmeyeçalışıldı.Verilerin analizinde, frekans ve yüzde dağılımından, aritmetik ortalama, t-testi vetek yönlü varyans analizinden (Anova) yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of the subject teachers atsecondary schools if they use and practise the techniques of measurement andevaluation in an active way and if there are big differences between these opinionsaccording to the teachers? faculties that they graduated, subjects, length of service,gender and age and also to improve some suggestions about the solution by the help ofthese result that expose.This research covers 960 subject teachers who work at secondary schools in 2005-2006 Academic Year in municipality borders of Kahramanmaras. The sample ofresearch consists of 580 subject teachers. During the research, a poll which is made upof 62 questions related to the teachers? behaviour of measurement-evaluation andevaluation of the student achievement and their proficiency in using and practising thetechniques of measurement and evaluation in an active way has been carried out to theteachers and attitudes and behavior of teachers towards these subject have been tried tobe determined.In Data Basis, frequency and percentage distribution, arithmetic mean, t-test andone-way variance analysis (ANOVA) have been utilized.