Sınıf öğretmenlerinin öğrenci kontrol ideolojilerinin bazı demografik değişkenler açısından incelenmesi
An examination of the primary school teachers' student control ideologies in terms of some demographic variables
  1. Tez No: 208567
  2. Yazar: SELDA CAN ALTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmanın amacı; ilköğretim okulu sınıf öğretmenlerinin öğrenci kontrol ideolojilerine yönelik görüslerini belirlemektir. Bu çalısmada, ilköğretim okullarında çalısan sınıf öğretmenlerinin uyguladıkları öğrenci kontrol yaklasımları belirlenmeye çalısılmıstır. Bu çalısmada tarama (betimleme) modeli kullanılmıstır. Arastırmanın evrenini, Eskisehir il merkezinde bulunan resmi ilköğretim okullarında çalısan öğretmenler olusturmustur. Örneklemini ise; il merkezindeki tesadüfi olarak seçilmis resmi ilköğretim okullarındaki öğretmenler olusturmaktadır. Bu çalısmanın verileri 30 resmi ilköğretim okulundaki 300 öğretmenden toplanmıstır. Veriler ölçek aracılığıyla toplanmıstır. Arastırmadan elde edilen bulgulara göre; öğretmenler, öğrencilerin gösterdikleri davranıs özellikleri açısından insancıl veya gözetimci kontrol ideolojisini kullanmaktadırlar. Arastırmaya katılan öğretmenlerin çoğunluğu gözetimci öğrenci kontrol ideolojisine sahiptir. Bayan öğretmenler erkek öğretmenlere oranla öğrenci kontrolünde daha gözetimcidirler. Deneyimli öğretmenler sınıf disiplini ve öğrenci kontrolünde daha fazla bilgiye sahip olduklarını düsünmektedirler. Öğretmenlerin mesleki kıdemleri, öğrencilerin davranıslarını değerlendirme konusunda belirleyici olmaktadır. Sınıfındaki öğrenci sayısı daha az olan öğretmenler, öğrencilerin öğretmenleriyle ve arkadaslarıyla olan iletisimlerinde sözlü davranıslarına daha fazla dikkat etmeleri gerektiği görüsündedirler. Öğretmenlerin öğrenci kontrol ideolojileri ise, okutmakta oldukları sınıfa göre değisim göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the primary school teachers? perceptions student control ideology. In this study it was tired to determine the student control ideologies used by the teachers in Turkish public schools. In this study, survey method was used. Population of the study was the teachers in the primary schools which are placed in the city of Eskisehir. And sample was, it were selected randomly from the 30 primary schools? teachers. Data were collected from 300 teachers in 30 public primary school. Data were collected by questionnaire. Results of the study, the teachers use the Humanist or Custodial Control Ideology in terms of student behavior characteristics. It has seen that most of the teachers have the idea of custodial student control ideology. As a conclusion of the study, from the pupil behaviors point of view, teachers use the humanistic or custodial control ideologies. Most of teachers who have attended the study have the custodial control ideologies. Female teachers are more custodial in their pupil control ideology than the males. Experienced teachers believe that they know more than the inexperienced about pupil control and classroom discipline. Precedence of the teachers is an identifier on judgment of student behaviors. Teachers, who have fewer students in their classrooms, believe that students must be more careful in their oral relations with their teachers and classmates. Pupil control ideologies of the teachers vary in accordance with the class they teach.