14. yüzyıl İtalyan kaynaklarında (Zibaldone da canal, Francesco Balducci Pegolotti, Pignol Zucchello)Türkiye ticaret tarihine dair kayıtlar
Records related to the Turkey history of trade as reflected in the 14th century Italian resources (Zibaldone da Canal, Francesco Balducci Pegolotti, Pignol Zucchello)
- Tez No: 208574
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS GÖKHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalısma XIV. yüzyıl Beylikler döneminin Türkiye ticaret tarihini ele almaktadır. Arastırmamızda kullandıgımız kaynakların esasını da bu dönemin Türkiye ticaret tarihine dair bilgi veren Batı kaynaklarından özellikle talyan kaynakları teskil etmektedir. Arastırmamızın temel amacı geçmisten günümüze kadar uzanan Türklerin ticaretten anlamadıkları yönündeki önyargı üzerine insa edilen yaygın kanının aslında hiç de dogru olmadıgını göstermektir. Nitekim Beylikler döneminde talyanlarla kurulan gerek siyasi gerekse ticari iliskiler, etksini, Osmanlı Devleti döneminde de sürdürmüs ve Osmanlı Devleti'nin Batı politikasını belirleyen önemli bir unsur olmustur. Çalısmamızda Batı Anadolu Beylikleri ile Venedik arasında yapılan ve üzerinde önemle durdugumuz ticari antlasmaların da Türklerin ticaret ile ilgili kavram ve uygulamalar hakkında deneyim kazanmalarına vesile oldugu görülmektedir. Osmanlı Devleti döneminde yabancı devlet tüccarlarına verilen ve onlara Osmanlı topraklarında serbest ticaret hakkı tanıyan ahidnâmelerin bu antlasmalar ile benzerligi gözönüne alındıgında ne demek istedigimiz daha iyi anlasılacaktır
Özet (Çeviri)
This work is deal with Turkey history of trade of 14th century the period of Principalities. Base of resources we used in our research are constituted particularly Italian resources from Western resources which gives information related to Turkey history of trade. Our aim shows that actually it is not true common opinion, comes untill from past to present, which is built on prejudice that Turks are not understand from trade. Just as whether political or commercial relations are established with Italians in the period of Principalities, and its effect continued in period of Ottoman State, and it became an important element which determined West policy of Ottoman State. In our work is seen that commercial treaties had been signed between Western Anatolian Principalities and Venice and it was dwelled upon importantly provided that Turks get experience about concepts and practices connected with trade. When ahidnâmes, was given merchants of foreign states and recognized to them free trade rights in Ottoman territories in the period of Ottoman State, are considered the similarities with such these treaties will be understand better that what we want to say.