Çalışanların yönetime katılması ve öneri sistemleri
Participation to the management and suggestion systems
- Tez No: 208573
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL BAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların yönetime katılmasının ne anlama geldiğinin, katılma amaç ve şekillerinin neler olduğunun incelenmesi, ülkemizde ve dünyadaki uygulamalarına göz atılarak, yönetime katılmanın geleceği hakkında öngörüde bulunulmasıdır. Ayrıca yönetime katılma şekillerinden biri olan öneri sistemleri ve uygulanışı da demir çelik sektöründe faaliyet gösteren, 6.000 çalışanı olan ve öneri sistemlerinin aktif olarak uygulandığı bir firmada incelenerek değerlendirilecektir. Gün geçtikçe artan rekabet koşullarında işletmelerin sürekli kendilerini geliştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir. `İşi en iyi, yapan bilir' felsefesinden yola çıkarak işgörenlerin işlerinin daha iyi nasıl yapılacağı konusunda söz sahibi olmaları, öneride bulunmaları son derece önemlidir. Yönetime katılım ve öneri sistemleri kalite felsefesini esas almış olan ve katılımcı anlayışla tüm kaynaklarını bunun içinde de insan kaynağını etkin ve verimli kullanmayı amaçlayan işletmelerde yaygın olarak yararlanılan bir araç ve katma değer sağlayan başarılı bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu sistem düzenli olarak ve bilerek uygulandığında, gerek işçi sendikalarıyla gerekse tek veya takım halindeki işgörenlerle daha ileriye götürülerek işletmelerin başarısı arttırılabilecek, çalışan memnuniyeti ve motivasyonu güçlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The main reason of this work is to provide broader knowledges for managers took place in any level of hiarachy in an organisation about participations and applications to the management in today?s world. The other issue is concerned with the investigation of participation figures to management and bewaring of why this is significant in order to realising what is the main aim. Meanwhile, As an example, one of the firms in heavy industries which have 6.000 working force will be showed as a rigorous pattern like how the suggestion systems and its implementations analyse in this establishment. The increasing competitive circumstances necessitate to improving of the enterprises and businesses concerned with innovations by itself..The sentence ? the best who know the job, the best who carries the job? is the philosophy of to understanding why we suggest somethings in that mills or workplace. So, To attending to suggestion system is validly more and more important for bolstering the participation synergy. The firms which aim to using human resources more effective and productive intending participation the management in order to providing additional values, practice suggestion systems and its philosophy of quality. If this sytem regularly and knowingly is used to enhancing worker satisfaction and motivation, the achievement of establishment and firms pertinent with suggestion system and others may go beyond through collaborated studies of the worker syndications, individuals or teamworks