Örgütsel bağlılık ve kamu kuruluşlarına yönelik araştırma
Organizational commitment and an empirical study on the public instutions
- Tez No: 208575
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL BAKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresellesen is dünyasında is görenlerin kurumlarına olan baglılıklarını içeren örgütsel baglılık, günümüzde kurumlar için önemli bir kavram haline gelmistir. Örgütsel baglılık konusu su an için özel sektörde her yönüyle uygulanılmaya çalısılmaktadır. Ancak, is verimliligi açısından büyük bir ilerleme kaydettiren örgütsel baglılık kavramı artık kamu kurumlarında da önemli bir hal almıstır. s verimliliginin arttırılması ve çalısan memnuniyeti için özellikle kamu kurumlarındaki bürokrasinin hızlanabilmesi, iyi bir örgütsel baglılık yönteminin uygulanması ile olacaktır. Özel sektör ve kamu sektöründe faaliyet gösteren kurumlar, örgütsel baglılıgı kesfedip bu noktada olusturdukları farklılıkları avantaj haline getirmeye çalısmaktadırlar. Çalısma genel olarak, teorik ve ampirik olmak üzere iki bölümden olusmaktadır. Teorik bölümde; örgütsel baglılık kavramı, unsurları, benzer kavramlarla iliskileri, örgütsel baglılıgı etkileyen faktörler, örgütsel baglılık yaklasımları ve örgütsel baglılıgın sonuçları ele alınmıstır. Uygulama bölümünde ise, örgütsel baglılıgın çalısan davranısları üzerine etkisi arastırılmıstır. Arastırma da veri toplama yöntemi olarak anket seçilmistir. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmistir.
Özet (Çeviri)
The organizational commitment which means employees commitment to their organizations have become the most important concept in todays globalized business world. Nowadays, the concept of organizational commitment is being applied widely in the private sector. But the organizational commitment idea that provides a great increase for the business productivity has also become significant in public instutions. In order to, increase the productivity and improve employee satisfaction the speed of the bureaucracy should be increased. For that reason, employees commitment to their instutions should be created. The organizations in public and private sector have discovered the importance of organizational commitment and at this point they are trying to create advantages from the differences they created by highly committed employees. Generally, the study has two parts, which are empirical and theoritical. In theoritical part, the idea of organizational commitment, its components,its relations with similar ideas, the factors affecting organizational commitment and its results are mentioned. In empirical part, the affect of organizational commitment on employees behaviours are examined. In this study, the questionnaire method has been chosen as the data collection method. The study data has been analized by SPSS program.