Dünya tekstil ve hazır giyim sektöründe türkiyenin rekabet edebilirliği ve ülke karşılaştırmaları
Competitiveness of turkey in the world textile and ready wear sector and country comparisons
- Tez No: 208576
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİL ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Economics, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısma Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün dünya ülkeleriyle olan rekabet düzeyini belirlemek amacıyla hazırlanmıstır. Çalısmada Dünya Ticaret Örgütü Anlasması içerisinde yer alan Tekstil ve Giyim Anlasmasından Günümüze kadar olan süreçte ülkelerin karsılastırmalı üstünlükleri incelenmistir. Açıklanmıs Karsılastırmalı Üstünlükler indeksinden yararlanılarak yapılan çalısmada Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün genelde tüm alt sektörlerde rekabet üstünlügünün bulundugu gözlenmistir. Bu üstünlügün 2001 yılından itibaren giderek azaldıgı ve en önemli ticari rakibimiz olan ÇHC'nin AKÜ ndeksindeki verilerin yükseldigi gözlenmistir. Arastırmada ayrıca Türk tekstil ve hazır giyim sektörü ihracatının her yıl arttıgı fakat bu ihracatın genel ihracat içerisindeki nisbi payının giderek azaldıgı gözlenmistir. Bu gelismeler neticesinde Türkiye'nin bir an önce fiyat maliyet rekabetinden çıkıp piyasa yapıcı pozisyonu alması gerekmektedir. Bu pozisyonu alabilmesi için katma degeri yüksek ürünleri kendi tasarımını yaparak satmalı ve bunun neticesinde de markalasmalıdır. Katma degeri yüksek ürünleri üretebilmek için teknik tekstil ürünlerine yönelinmesi gerektigi sonucuna varmaktayız. Global bir Pazar içerisinde kapasite artırmayı ve isgücü maliyetini düsürmeyi esas alan Çin vb Ülkeler ile olan rekabetimiz bizlere ileride moda ve tasarım konusunda talya , teknik tekstil üretiminde Almanya ve ngiltere gibi ülkeler ile olması muhtemel rekabette hiçbir avantaj saglamayacagı açıktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to point our the compatition capacity of Turkish Textile and Readywear Industry with the worl countries. The comperative advantages of countries since the Agreement of Textile and Clothing (ATC) which was included in the agreements of World Trade Organisation , until now has been analysed in this sdudy.From the study that we made referring to the Broadcasted Comperative Advantages Index , we have observed that, Turkish Textile and Readywear Industry, in general ,is advantageous on most of the base sectors. Our advantages stated on BCAI started decreasing down starting from year 2001 whereas our most important commercial competitor China?s have started rising up. Besides; it has been realised that the export quantity of Turkish textile and readywear industry has been increasing in proportion with decreasing its share in the general export quantity. n the light of these developments, Turkey should at once get out of the Price-Cost competition and take tkeposition of market constructor. To be able to achieve this goal; Turkey should make designs of its own; as goods with high value added and form strong brands. Thus we come to conclusion that; to be able to produce goods with hing values added; we should turno ur AR-GE to the technical textile products. It is obvious that our competition with China and similar countries in the global market who are trying to increase their capacity as well as decreasing their costs will make no advantages for us if we will aim to get into competition with countries like Italy in fashion and designing , Germany and England in technical textile.