Kahramanmaraş'ta bulunan küçük ve orta ölçekli (Kobi) tekstil işletmelerinde istihtam ve iş gücü talebi
The employment and labour demand and middle scaled textile firms (Smsf which are situated in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 208577
  2. Yazar: SEDET ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHSİN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Textile and Textile Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yaşanan hızlı küreselleşme olgusu ile beraber ülkelerin sosyo-ekonomik yapılarında, meydana gelen değişmeler ekonomistlerce farklı yaklaşımlarla araştırma konusu yapılmıştır. Özellikle ülke ekonomilerinin temel taşı olan KOBİ'lerin yapısı, istihdam, eğitim kavramları ve bu kavramlar arasındaki ilişkiler son dönemlerde üzerinde çok sık durulan konular olmuştur. Bu kavramlarla ilgili akademisyenlerin, ekonomi çevrelerinin, kamu kurum ve kuruluşlarının daha çok genel ölçekte yaptıkları çalışmalar neticesinde ortaya koydukları sonuçlar ve geliştirdikleri modeller, zamanla bölgeler ve iller düzeyinde mikro ölçekli çalışmaların yapılmasına neden olmuş ve ekonomi bilimi alanında yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Bu nedenle önemli sosyoekonomik yapıya ve değere sahip olan Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin yapısı, istihdam durumu, iş gücünün niteliği ve iş gücünün, işverenlerin ihtiyaçlarını ne ölçüde karşılayıp karşılamadığı konusu henüz bir bilimsel perspektif içinde değerlendirilmemiştir. Ülke ekonomilerinin dinamik yapıları olan KOBİ'ler, istihdam, işsizlik kavramlarının daha iyi anlaşılıp çözüm önerilerinin ortaya konulabilmesi için bunları etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin analizinin yapılması, şühesiz Kahramanmaraş ili açısından da önemli olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma temelde Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli tekstil işletmelerinde istihdam ve iş gücü talebinin içeriğini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle KOBİ'ler, istihdam ve iş gücü kavramları, daha sonra Kahramanmaraş'ın sosyo-ekonomik yapısı ele alınmış, istihdam ve iş gücü talebi anket yardımıyla analiz edilerek mevcut durum incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The changes occured in ekonomic structures of the countries with the occuring globalization phenomenon have been done survey subject by economist with different approaches. Lately especially the structure of small and middle scaled firms (SMSF) which constitues the structure of country economies, employment, education nations and the relations between these nations have been studied many times. As a result of studies which academics, economy experts, stade institues and instituons concerning these concepts; the conclusions they found and the models they developed, have given way to do micro scaled researches in regions and provinces-wide in a course of time and have started to become widespread in the field of science. So the structure of SMSF which has an important socio-economic structure and value, and are active in Kahramanmaraş, the situation of employment, the quality of labour and the topic of in what level the workpower meets the needs of employees haven?t been evaluated in a scientific perspective yet. In order to understand and give suggensions for solution about unemployment, employment dynamic structures of stade economies, well analyzing socio-economic factors which effect them has surely become very important for Kahramanmaraş. This is a study which is aiming to find out employment and labour reguest in the SMSF textile firms activating in Kahramanmaraş. In this study, at first, SMSF?s employment and labour concepts then the scructure of socio-economic of Kahramanmaraş have been handled. Later Present situation has been studied by analyzing the employment and labour request with the help of questionaire.