Kamu sağlık hizmetlerinin satın alınması
Purchasing of the public health care
  1. Tez No: 208588
  2. Yazar: SEVİNÇ TOKALAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Saglık hizmetlerinde, kaynak tahsisinde etkinligin saglanması, hizmet sunumunda kalitenin gelistirilmesi, ihtiyaçların planlanması, önceliklerinin belirlenmesi ve toplumun saglık seviyesinin gelistirilmesi amacıyla satın alma modelleri gelistirilmistir. Bunlardan en önemlisi stratejik satın almadır. Stratejik satın alma, en iyi tedarikçileri, en iyi ödeme mekanizmalarını ve sözlesmelerin en iyisini bulmak için sürekli arastırma gerektirir. Stratejik satın alma, toplumun saglık ihtiyaçlarını ve önceliklerini içeren degerlendirmeleri, satın alma stratejilerini gelistirmek için hizmet çesitlerinin ihtiyaçlar dogrultusunda nasıl karsılanacagını ve hizmet dagılımının nasıl olması gerektigini içeren toplantıları, bütçeden ödenek ayrımlarının basarılması için stratejilerin kapsar. Ülkemizde kamu saglık hizmetlerinin satın alma yoluyla gördürülebilmesi için, satın almayı yapacak kurumların harcama gerektiren isler olması ve satın almayı yapacak kurumların kamu statüsünde bulunmaları nedeni ile Kamu Ihale Kanununa tabi olmaları dogal bir sonuçtur. Kamu Saglık Hizmetlerinin Kamu Ihale Kanunu vasıtası ile satın alınmasındaki amaç ise, kanunun temel ilkelerini gerçeklestirerek, toplumun saglık hizmetlerinden faydalanmasında esitligi saglamak, saglık hizmetlerinin planlanmasından, saglık politikası hedeflerinin gerçeklestirilmesine kadar, tüm saglık sistemi amaçlarının sartname ve sözlesmelerle gerçeklestirilmesini olanaklı kılmak, saglık hizmetlerinde kaliteyi arttırmaktır. Sonuç olarak saglık hizmetlerinin, Kamu Ihale Kanunu vasıtasıyla satın alınmasında, saglık alanında kıt olan kaynakların kullanımında etkinliginin saglanması, saglık hizmetlerinin sunumunda kalitenin yükseltilmesi ve saglık hizmeti çıktılarının gelistirilmesi beklenir. Ayrıca, uzmanlasmanın getirecegi maliyet avantajlarından yararlanılır. Böylece saglık sistemi içerisinde bütün topluma yayılan kamu saglıgı hedeflerinin basarılmasına katkı saglanabilir. Diger en önemli sonuç ise, tedarikçiler arasında rekabet ortamı yaratılarak piyasa mekanizmasında etkinligin arttırılmasıdır. Böylece toplumun saglık ihtiyaçları ve beklentileri satın alma kararlarının içinde karsılanabilir.
Özet (Çeviri)
Purchasing models have been developed to ensure efficiency in source allocation for healthcare services, improvement of quality in service providing, planning of demands, determination of priorities and improvement of the public health. The most important for these is strategic purchasing. Strategic purchasing requires continuous research for the best supplies, best payment mechanisms and best contracts. Strategic purchasing includes evaluations covering public health needs and priorities, how service types are to be fulfilled in line with the needs in order to develop purchasing strategies, meetings covering issues such as what the service distribution should look like and strategies for successful allocation of funds in the budget. The existence of works obtained by medical institutions in our country through purchasing requiring spending of resources and subjection of such institutions to the Public Procurement Law due to their status as public institutions is no surprise. The purpose of obtaining public healthcare services through the Public Procurement Law is, by satisfying the basic principles of the Law, provide equality to individuals in benefiting from healthcare services, ensure that all objectives in the healthcare system from planning of healthcare services to realization of healthcare policy goals are realized based on specifications and contracts and increase the quality of healthcare services. Finally, it is expected that in purchasing based on the Public Procurement Law, efficiency shall be ensured in using limited healthcare resources, quality shall be increased in providing healthcare services and healthcare service outputs shall in improved. Furthermore, cost advanced brought by specialization can be benefited from. Thus, it can make a contribution to successful attainment of public health objectives spread to the whole society. Another important result is the creation of a competitive atmosphere among suppliers and increase of efficiency in market mechanisms. Public healthcare needs and expectations can thus be met by purchasing decisions.