Organik tarım üretim ve ihracatı
Organic agriculture product and export
  1. Tez No: 208587
  2. Yazar: FATMA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Son yıllarda adını duymaya basladıgımız organik tarımsal faaliyetler, bugün tüm dünya genelinde uygulanmakta olan bir üretim biçimidir. Gelismis ülkelerde, bozulan dogal yapı ve insan saglıgını iyilestirmek amacıyla, çevreyle dost ve saglıklı ürün tüketim talepleriyle baslayan bu üretim, gelismekte olan ülkelerde, ihracat potansiyeli olması ve kırsal kalkınmayı beraberinde getirmesi nedenleriyle tercih edilmektedir. Bugün birçok gelismis ve gelismekte olan ülkede uygulanmakta olan organik tarımsal metodlar, dünya çapında faaliyet gösteren, uluslararası kurum ve kuruluslarla, ulusal, bölgesel ve uluslararası yönetmelik ya da organizasyonlarla uygulanmaktadır. 1980'lerden bu yana Türkiye'de de ihracat amaçlı baslayan bu üretim yönetimi, son zamanlarda ülkemizde yaygınlasmaktadır. Özellikle yarattıgı ihracat olanakları ve Türkiye'nin toprak yapısının organik üretime uygun olması, Türkiye'de gerekli yapılanmanın olusmasını saglamıstır. Bu gün hakkında önemli adımlar atılan organik üretim, Türkiye'deki tarımsal üretimin saglıklı ve kazançlı sürdürülebilmesi amacıyla üzerinde durulup, yaygınlastırılması gereken önemli bir üretim yönetimidir.
Özet (Çeviri)
Organic agriculture, that becomespopular during last few yearsis the agricultural production method which is applied through the world. This method that put into practice y consumptiondemand of healthy products toprotect human health and natural structruce applied by developing countries for its oppurtunities such as having a polential of export rural developing. n many developing and developed countries carry organic agriculture out by deponding international assocations and foundations, national, regional and international laws, instructions and organizations. This production that has been used since 1980 for exporting became popular last few years. Especially convenient, productive natural structure for organic production and having opurtunities for export provideformation for this method in Turkey. Although nowadays many initatives are made in this area organic agriculture should be become prevalent for maintaining Turkish agriculture in more healthy, productive and lucrative