Proses yürüyüşlerinin süreç performansını geliştirmedeki rolü üzerine bir araştırma
A study about process walkthrough onto the part of improving porcess' performance
  1. Tez No: 208609
  2. Yazar: SEMA IRGAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Son yirmi yıl süreç yaklaşımı giderek daha önemli hale gelmiştir. Önümüzdeki yıllarda da süreç yaklaşımının önemi giderek artacaktır. Bu yaklaşımın en önemli kazancı çıktılar üzerinde müşterilerinde katılımıyla belirlenmiş olan hedefler ve bu hedeflerin süreçlere yayılımıdır. Kalite yönetiminde iki temel prensip ön plana çıkar: müşteri odaklılık ve sürekli iyileştirme. Bu prensipler diğerlerini de tetiklemektedirler. Proseslerin performans kriterleri sürekli iyileştirmede takip edilecek ve üzerinde durulacak noktalardır. Sürekli iyileştirmenin üç hedef yapısı vardır : etkinlik kriterleri, verimlilik kriterleri ve süreçlerin değişen koşullara uyum sağlama yeteneği. Etkinlik müşteri ihtiyaçlarını doğru anlayarak, müşteriye istediği özelliklerde ürünü, hizmeti sağlayabilmektir. Verimlilik kriterleri kaynakların optimum kullanımıyla ilişkilidir. Stok maliyetleri, hurda, yeniden işleme, firmaların yüz yüze geleceği problemlerden sadece birkaçıdır. Firmaların; geçmişte, şu anda ve gelecekte, şartlar değiştiğinde bile müşterilerinin isteklerini karşılamaları da uyum sağlama yetenekleri ile ilgilidir. Bir organizasyonda süreçlerin belirlenmesi, tanımlanması, bu süreçlere sahiplerinin atanması ve süreçlerin sürekli izlenmesi süreç yönetimi olarak tanımlanmaktadır. Süreç yönetimini uygulayacak bir organizasyonda atılacak ilk adım sürecin tanımlanmasıdır. Tanımlanma adımında süreci dokümante etmek her zaman gerçeği yansıtmayabilir bu durumda çalışanların süreçte aslında ne olduğunu anlaması için süreç yürüyüşü yapılabilir. Süreçteki değişkenliği açıklayan ve sürecin mükemmelliğe ulaşmasında izlenecek bir diğer yol da altı sigma felsefesinin uygulanmasıdır. Altı sigma bir süreç ölçüm yöntemidir. Bu yöntemde kilit müşteriler ve temel süreçler belirlenerek müşterilerin gereksinimleri sağlanır. Mevcut performansın ölçülmesinin ardından iyileştirmeler uygulanır. Anahtar Kelimeler : 1) Süreç yürüyüşü, 2) Süreç Yönetimi, 3) Altı Sigma
Özet (Çeviri)
Proses approach becomes more important in last 20 years. The importance will be increased more in the following years. In this approach the most important gain is, the targets which are determinated from outputs with the help of customers participations. In quality management two basic principle come to the front : focusing on customers and continuously improvement. These principles triggers the others. Performance criterions of process?s are the important points to follow and to dwell upon in process improvement. In continuously improvement there are three target structures : effectiveness criterions, productivity criterions and process?s skills of being in harmony against the changeable conditions. Effectiveness is supplying the good or servise which customer wants, by understanding customers needs. Productivity criterions are related with the right usage sources. Stock costs, scraps, rework, etc. these are only the few problems that firms come face to face. Even the conditions are changed firms meet customers needs in the past, now and in the future, it is related with the ability of harmony In an organisation, process management is determining and defining the process, design process? owners and observe the process. The first step in an organisation which manage its process is defining. In defining step, documenting the process will not point out the truth always in this case by process walkthrough workers can understand what is exactly being in the process. The other way to follow in explaining variability in the process and to reach the process to excellence is six sigma. Six sigma is a process measuring method. In this method by defining the key customers and basic process, customer?s needs obtain. After present performance measuring improving actions put in to practice. Key Words : 1) Process Walkthrough, 2) Process Management, 3) Six Sigma