Denetimin etkinliği ve basel ıı
Efficiency of supervision and basel ii
  1. Tez No: 208618
  2. Yazar: SEVİLAY YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. NEJAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu tezde global anlamda finansal istikrarı saglama amacıyla olusturulmus olan Basel II Uzlasısı incelenmis olup, denetimin etkinligini ne sekilde saglayacagı arastırılmıstır. Dört ana bölümden olusan çalısmada öncelikle bankacılık sektöründe iç denetim ve risk kavramları ile bu kavramların gelisim sürecine yer verilmistir. Ardından üç temel prensibe dayalı olan Basel II Uzlasısının ikinci dayanagı detaylı olarak, diger iki dayanagı ise genel anlamda irdelenmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde Basel II Uzlasısının muhtemel genel etkileri ve sektörel etkileri ele alınmıstır. Son bölümde ise, bir özel bankanın Basel II'ye uyum asamasında ne durumda oldugu, ilerleme anketi ve ilgili birim yöneticileri ile görüsmeler suretiyle incelenmistir. Tez çalısması kapsamında yapılan arastırmalar sonucu Basel II'nin gelecege dönük ve bankanın riski yönetme kabiliyetine odaklanan bir denetim yaklasımı getirdigi ortaya çıkmıstır. Uygulama sonucu ise Türk Bankacılık Sektöründe Basel II kurallarına kısmi uyum saglandıgını, bununla birlikte tam uyum saglamaya yönelik çalısmaların sürdürülmekte oldugunu ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
This Thesis studies the Basel II Accord, which has been established for the purposes of ensuring global financial stability, and analyses how it will contribute to the efficiency of supervision. The subject study is comprised of four main chapters, the first of which sets out the concepts of internal audit and risk, and the development processes thereof. Subsequently, the second pillar of the Basel II Accord, which is based on three pillars, has been examined in detail, whereas the other two pillars have been reviewed in general sense. The third chapter of the subject study deals with the potential general effects and industrial effects of the Basel II Accord. In the final chapter, the compliance status of a private bank with regard to Basel II requirements has been reviewed by means of a questionnaire on progress and interviews with the managers of related units. As a result of the research conducted for the purposes of this Thesis, it has been understood that, Basel II introduces a supervision approach which is preventive and focuses on the risk management abilities of the bank. As a result of the studies on the implementation, it has been observed that, Turkish Banking Sector is partially compliance with Basel II requirements, and is taking steps forward in order to achieve full compliance.