Küreselleşme, bölgeselleşme ve Türkiye
Globalization, regionalism and Turkey
  1. Tez No: 208619
  2. Yazar: BİLLUR ŞENİĞNE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİT AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Küreselleme ve bölgeselleme hareketleri özellikle son yıllarda iktisat biliminin ana gündem maddelerini oluturmaktadır. Bu balamda söz konusu iki kavramın dünya ekonomileri ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri önem arzetmektedir. Özellikle 1980 sonrası dönemde artan küreselleme olgusu günümümüzde de tüm hızıyla etkisini hissettirmektedir. GATT/WTO gibi uluslararası kurulular, küresellemenin hız kazanması ve önündeki engellerin kaldırılmasıyla ilgili çalımalarda bulunmakta ve bunun sonucunda da uluslararası ticaret hacminin genel olarak her yıl arttıı gözlemlenmektedir. Küreselleme sadece uluslararası ticarette deil, uluslararası sermaye ve igücü piyasalarında da etkili olmakta ve dünya ölçeinde özellikle uluslararası sermaye hareketlerinde çarpıcı gelimelere neden olmaktadır. Türkiye'de ise Cumhuriyet'in kuruluundan günümüze kadar uygulanan dı ticaret politikalarında dünyadaki ekonomik koullar belirleyici olmaktadır. Dünyada korumacılıın hakim olduu yıllarda dıa kapalı bir ekonomi görüntüsü veren Türkiye, özellikle 1980 sonrası yaanan küreselleme sürecine kayıtsız kalmamı ve 1980 sonrası dıa açık bir ekonomi haline gelmitir. Türkiye, bir yandan Dünya Ticaret Örgütü gibi kurululara üye olup küreselleeme yolunda adımlar atarken bir yandan da Avrupa Birlii gibi bölgeselleme hareketlerine katılmaya çalıarak dünya ekonomisindeki yeri ve önemini artırmaya çalımaktadır. Özetle, Türkiye'nin gelimesi ve kalkınmasında dı ticaret kritik bir rol üstlenmektedir. Bu balamda Türkiye hem küreselleme, hem de bölgeselleme hareketlerine taraf olmaktadır. 1980'den günümüze uygulanan liberal dı ticaret politikaları sayesinde Türkiye'nin dünya ekonomisi ile geçmie göre daha sıkı balar kurulduunu gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years globalization and regionalism phenomena have become one of the most important concepts in economic literature. In this context, these two concepts have great influences on the world trade and Turkey?s foreign trade. The globalization phenomenon that has speed up especially after 1980s, still has an crucial effect on today?s economies. International institutions, such as World Trade Organization, try to reduce trade barriers and to accelerate globalization all over the world. As a result, within their performance, it is observed that the world trade volume has been increasing every year. Globalization has not only effect on international trade but also it affects international capital and international labor flows. Especially international capital flows have increased to remarkable levels all around the world. Turkish foreign trade policies have been determining by the world economic conditions since the establishment of Turkish Republic in 1923. While the protectionism has dominated in the world economy before 1980s, Turkey?s economy was a closed economy also. Especially after 1980s, Turkey has been affected by globalization and has become an open economy. Turkey tried to improve its place and importance in the world economy by attending international institutions such as World Trade Organization and trying to attend regional economic integrations such as European Union. In conclusion, foreign trade plays a critical role on Turkey?s growth and development. In this context, Turkey has been trying to attempt globalization and regionalism movements. After 1980s, Turkey has become more integrated to world economy by applying more liberal foreign trade policies.