Küreselleşme ve bölgeselleşme çerçevesinde Türkiye İsrail ilişkilerinin Türkiye'deki basına yansıması
The Reflection of Turkish-Israeli relations on the Turkish newspapers within the context of globalization and localization
- Tez No: 100226
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Uluslararası İlişkiler, Journalism, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
ÖZET Çok karmaşık ve çok boyutlu bir kavram olan küreselleşme, onu savunanların iddialarının tersine yeni bir süreç ya da olgu değildir. Tarih boyunca kapitalizmin ritmik evrelerle geliştiğini ve her bir everenin öncekilerle benzerlikleri ve farklılıkları, bilim adamları tarafından saptanmıştır. Bu perspektif ile bakıldığında küreselleşmenin kapitalizmin yemden yapılanması olduğunu yani kapitalizmin bir aşaması olduğunu görmek zor değildir. Küreselleşme hakkında farklı perspektifler olmakla birlikte politik tartışmaların hemen hepsi küresel dünyaya nasıl dahil olunabileceği üzerine yoğunlaşmaktadır. Bölgesel ve küresel olarak karşılıklı bağımlılık fikrini öngörenler küresel ekonominin, sınırlan olmayan devletin, enformasyon ağının gelişmesinin, merkezi sorumluluğun dağıtılmasının bütün ülkelerin çıkarına olacağına inanmaktadırlar. Küreselleşme bir yandan dünyayı tek bir pazar haline getirmeye çalışırken bir yandan da bölgesel yapılanmalarla gelişimine devam etmektedir. Genel anlamda iletişim alam ve bu alanın en önemli çıktılarından birisi olan haber söylemi küreselleşme ideolojisi doğrultusunda şekillenmektedir. Bu nedenle Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişimi ve Türkiye'deki yazılı basının bu ilişkileri yansıtma biçimi bu çerçevede değerlendirilebilir. Türkiye'deki yazılı basın Türkiye -İsrail ilişkileri bağlamında küreselleşme ideolojisini desteklemiştir. Bir başka deyişle örneklemi oluşturan gazeteler, Türkiye'nin İsrail ile birlikte bölgesel bir yapılanma oluşturarak küreselleşme sürecine eklemlenme çabalarını ulusal çıkarın bir gereği olarak görmüştür. 322
Özet (Çeviri)
SUMMARY Globalisation, as a very complex and multidimensional term, is not a new procedure or notion as opposed to its supporters. The consecutive periods of the development of capitalism, beside the similarities and differences of each period have already been defined by scientists. Within this perspective, it is not difrucult to realize that globalization is the restructuring of capitalism or, in other words, the last stage of capitalism. Despite the various approaches to globalisation, almost all political debates are centralised on how to join the global world. The predictors of the regional and global inter dependence of nations believe that the idea of global economy, nations witout border, the development of information network and the spread of central responsibility are in benefit of all nations. While globalisation, tries to transfer the world into one market it also continues its development trough regional organizations, m the orther words, the creation of rgional organizations is not contradictory to the development of globalisation; on the controry, globalisation continuos and reinforces by means of regional organizations. The communication field in general and the discourse of news, which is the most important product of mis field, are moulded by the ideology of globalisation. Therefore, the development of Turkey-Israel relations and the way these relations are reflected the media can be evaluated wrtin this frame. Turkish media is found to sopport the ideology of globalisation in the context of Turkey-Israel relationship. In other words, the newspapers used as samples in this study are found to be in support of Turkey forming a regional organization together with Israel so as to be a part of globalisation process, since they regard mis as dispensable to the national interests. 323