Kur'an'da Allah'a ait azametli ifadeler (bunların tahlili ve orijinal bir i'caz vechi olarak temellendirilmesi)
The magnificient statements of allah in the Qur'an(their analysis and verification as original miracle)
- Tez No: 208623
- Danışmanlar: PROF.DR. SUAT YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Çalısma, bir giris ve üç bölümden olusmaktadır. Giris kısmında konuyla ilgili kavramlar açıklandıktan sonra Kur'an'ın mucize olusu ve mucizevî yönleri üzerinde duruldu. I. Bölüm'de, Kur'an'ı diger söz ve eserlerden ayıran baslıca üslup husûsiyetlerinden bahsedildi. II. Bölüm'de, Kur'an'daki Allah'a ait azametli ifadelerin tahlili yapıldı. Bu tür ifadeler konularına göre tasnif edilerek incelendi. III. Bölüm'de Kur'an'daki Allah'a ait azametli ifadeler orijinal bir i`câz vechi olarak temellendirilmeye çalısıldı. Çalısma sonunda su neticelere varıldı: Kur'an'daki azametli ifadeler bir i`câz vechi olarak degerlendirilebilir. Kur'an üslûbu bir azamet üslûbudur. lâhî azamet onun bütün âyetlerine sirâyet etmistir. Vahyedilisi ve tertîbi dahî Kur'an'ın azametli yönlerinden biridir. Kur'an'daki azametli ifadeleri kullanmak sâdece Allah'a yarasır. Çünkü azametli ifadeler küllî ve nihayetsiz bir ilmi, nihayetsiz bir kudreti, ezelî ve ebedî olmayı gerektirir. Bu vasıflar Allah'tan baska hiçbir varlıkta olmadıgı için, Kur'an'daki azametli ifadeleri kullanmak da O'ndan baskasına yakısmaz. Kur'an'daki azametli ifâdeleri fiiliyata dökmek ve onların geregini yapmak beser takatinin dısındadır. Nitekim, Kur'an'dakilere benzer azametli ifadeleri kullananlar sözlerinin geregini yapmaktan âciz kalmıslardır. Tarihte bunun misallerine rastlamak mümkündür. Dolayısıyla, bu tür azametli ifadeleri ihtiva eden Kur'an-ı Kerim, Allah'tan baskasının sözü olamaz. Kur'an'daki pek çok azametli ifade, tarih boyunca hep dogrulana gelmistir. Dogrulugu ispat edilen sözler, zamanı gelmedigi için henüz tahakkuk etmeyen ifadelerin dogruluguna da sahitlik etmektedir. Bu sebeple Kur'an'daki ifadelerin dogrulugunda ve Allah'a ait olusunda hiçbir süphe yoktur.
Özet (Çeviri)
In the introduction section, the related concepts are explained, the Qur?an miracle and the miracle sides of Qur?an are studied. The first chapter includes the style pecularities distinguishing the Qur?an from other words and works. In the second chapter, the magnificient statements are analyzed, classified and investigated. In the third chapter we try to verify that the magnificient statements is a miracle sides of the Qur?an. The study produces the following results: The magnificient statements can be considered as miracle sides of the Qur?an. The style of the Qur?an is a magnificient style. Divine magnificient penetrates all verses. Revelation and the arrangement of the Qur?an is also a magnificient side of the Qur?an. The use of magnificient statements is only suitable for Allah. Because, for magnificient statements it is necessary to have infinite knowledge, power and eternity. Since no existence has these qualities but Allah, use of magnificient statements is suitable for nobody other than Allah. To put magnificient statements in practice and act accordingly is out of mankind capacity. Indeed, those who have used statements similiar to magnificient statements were incapable of acting acordingly. Therefore, the Qur?an, containing magnificient statements, is words of Allah. Throughout the history, several magnificient statements have been proven true, bearing witnees the corectness of the statements yet to be verified. Because of this, there is no doubt that magnificient statements are true and belong to Allah.